medyauzmani.com

Uzaya gidecek ilk Türk ne zaman seçilecek?


Geçtiğimiz Mayıs ayında Türk Uzay Ajansı, Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için bir vatandaşın seçileceğini duyurdu. Kısa sürede 30 binden fazla başvuru yapıldığını öğrendik. Şimdi ilk Türk’ün uzaya çıkması için bir tarih belirlendi.

Uzaya gidecek Türk vatandaşı Kasım’da seçilecek!

Türk Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım bugün yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay sonra, Kasım ayında uzaya gidecek ilk Türk vatandaşının seçileceğini söyledi. Ayrıca, bir yedek aday seçilecektir. Bundan sonra yaklaşık 6 ay süren ABD’de staj yapacak.

Geçtiğimiz aylarda 30.000’den fazla başvurunun alındığı bildiriliyor. Ancak bu başvurulardan sadece yaklaşık 300 kişinin gerekli kriterleri sağladığı, yani başvuranların %1’i arasından seçim yapılacağı belirtildi. Başvuru şartları şu şekildeydi:

  • yaş23 Mayıs 1977’den sonra doğdu
  • Oğlan: 149,5 cm – 190,5 cm
  • kilo: 43 kg – 110 kg
  • delİngilizce dil yeterlilik gereksinimlerini karşılamak için
  • EğitimMühendislik ve fen bilimleri / temel bilimler ve bilimler alanında eğitim ve tıp fakültelerinden birinden mezun olmak.
  • sağlıkBelirtilen sağlık standartlarına uymak
  • Başvuru için son tarih: 23 Haziran 2022 – 20:23

Türkiye’nin 10 yıllık stratejik planı ve uzay faaliyetleri hakkında konuşan TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, şunları söyledi:

“Çalışmalarımızda 10 hedefin tamamında hız kesmeden yolumuza devam ediyoruz. Bazıları daha hızlı, bazıları daha yavaş ilerlerken, hepsinde ilerliyoruz. Ay’a olan görevimiz, 2028’in sonunda ve 2029’un başlarında ay yüzeyine yumuşak bir iniş yaparak gezicinin ay yüzeyinde veri toplamasını sağlamak.

Mümkün olduğunca çalışılmamış konuları araştırmak ve tespit etmek istiyoruz ama ülke gibi bir şey yapmadık ve Türkiye henüz bir “derin uzay” misyonuna sahip değil. Uzay çalışmalarımız yakın yörünge ve sabit yörüngeden oluşmaktadır.

Bu hiç yapılmamış bir görev olduğu için önce bunu bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle projeye bir başlangıç ​​aşaması koyduk ve daha çok yerel olarak yapacağımız zanaatımızı önce kendimiz yapıp, benzersiz hibrit motorumuzla aya gideceğimizi söyledik. Biz buna sert iniş diyoruz.

Bu projede artık tasarımlar tamamlandı. Bir uyduya çok benzeyen bir uzay aracı. Ve arkasında hibrit motorumuz olan büyük bir tahrik sistemi olacak. 2.5-3 ton ağırlığında, kabaca bir araba büyüklüğünde olacak. Üretim bu ay başlayacak. Bazı kesimlerde maalesef dışa bağımlılık devam ediyor. Pandemi nedeniyle teslimat sürelerinde de bir uzatma var. Şu anda bunların hepsi üzerinde çalışıyoruz. Bugün itibariyle bu misyonu 1.5-2 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz.

Uzaya giden ilk Türk hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın