medyauzmani.com

Uzay çöpü tehlikesine yeni bir çözüm!


Son yıllarda uzay şirketleri mega projelerle uzayda bir uydu yoğunluğu yarattılar. Öyle ki bazı haberlere göre bu uydular önümüzdeki yıllarda en büyük sorunlardan biri haline gelecek. ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) bu konuda girişimler başlattı.

FCC, giden uydular için “beş yıllık kuralı” benimsiyor

Dünyanın yörüngesi son zamanlarda çok kalabalıklaştı. Bir nevi uydu çöplüğüne dönüşen uzay, halihazırda aktif olan uydular için de kaza riski taşıyor. Birçok havacılık projesi bu tampon bariyerde sıkışıp kalırken, Dünya için alarm zilleri çalıyor.

5 yıl hapis

FCC, uzay çöpü için “beş yıl kuralı” adı verilen yeni bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Kurala göre görevi sona eren uydu 5 yılın sonunda yörüngeden kaldırılarak uzayda yer kaplaması engellenecek. Bu konuyla ilgili olarak Federal İletişim Komisyonu başkanı Jessica Rosenworsel şu açıklamaları yaptı.

Daha önce, bu kural 25 yıldı. Ama 25 yıl uzay için uzun bir süre. Özellikle alçak Dünya yörüngesinde bu kadar uzun süre beklemek için hiçbir sebep yok. Uzay çağının büyümesini sürdürmek ve kendimizi temizlemek için daha fazlasını yapmalıyız.

Rosenworsel, 1957’den bu yana “binlerce metrik ton” ağırlığındaki yaklaşık 10.000 uydunun uzaya fırlatıldığını ve bunların yarısından fazlasının şu anda etkin olmadığını söyledi. Ancak bazı ABD temsilcileri bu kararı doğru görmüyor. Temsilciler, üssün NASA’nın etkisi altına alındığına inanıyor. Öyle ki FCC’nin tek taraflı hareket ettiğinden şüpheleniyor.

Öte yandan yörüngedeki uyduların artması kazaların artmasına neden oluyor. Slingshot Aerospace, uzaydaki uyduların konumunu ve yörüngelerini algılayıp görüntüleyebilen Beacon adlı yeni bir teknoloji geliştirdi. uzay trafik kontrol sistemi Program açıklandı. Şirket, yazılımın ücretsiz bir sürümünü dünya çapındaki uydu operatörlerine sunmaya hazırlanıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın