medyauzmani.com

Uyku Hatırlatma, ekran süresini azaltmak için TikTok’tan geliyor

TikTok, kullanıcıların uygulamada çok fazla zaman geçirdiği ve uyku saatlerini böldüğü yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Sleep Reminder adlı işlev, adından da anlaşılacağı gibi TikTok kullanıcılarının uykularını düzenlemelerine yardımcı olacak. Peki test edilen yenilik nasıl çalışacak ve detayları neler? Gelin hep birlikte habere göz atalım.

TikTok, uyku hatırlatıcısı etkinleştirildiğinde bildirim göndermeyecek

Sosyal medya kullanıcıları çoğunlukla iyi geceler videoları izliyor. Aynı şey TikTok için de geçerli. Bu nedenle dikey kaydırma ile kesintisiz ve hızlı geçişli videolar kullanıcıları uzun süre ekranda tutuyor. Bu nedenle TikTok kullanıcıları, uygulamada ve uykuda çok fazla zaman harcıyor.

Sosyal medya uygulaması TikTok, bunu önlemek için Uyku Hatırlatma özelliği üzerinde çalışıyor. Test edilen özellik ile platform, belirtilen süre içerisinde 7 saat geçene kadar kişiye bildirim göndermeyecek. Ayrıca, uyku zamanı geldiğinde kullanıcıya uygulamadan çıkması için bir bildirim gönderir.

Sosyal medya devi, daha önce kullanıcılara uygulama içinde daha fazla kontrol sağlayan ekran süresi yönetimi araçları sunmuştu. Ayrıca son aylarda bir uygulama içi araç başlattı. Bu sayede kullanıcılar; 10, 20 ve 30 dakikalık mola hatırlatıcılarım bildirim almaya başladı.

Öte yandan TikTok, Sleep Reminder haricinde genç kullanıcıları için benzer bir uygulamaya zaten sahip. 13-15 yaş arası kullanıcılar, saat 21.00’den sonra; 16-17 yaş arası kullanıcılara saat 22.00’den sonra bildirim gönderilmez.

Bir TikTok sözcüsü, geçmişte verdiği bir röportajda bu ekran özelliklerinin kullanıcıların dijital refahı için başlatıldığını belirtmişti. Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni özellik çalışacak mı? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın