medyauzmani.com

Uygun fiyatlı elektrikli arabalar geç kalacak

BloombergNEF tarafından yapılan araştırmaya göre, uygun fiyatlı elektrikli otomobiller beklenenden daha uzun süre gelecek. Ayrıca elektrikli otomobillerin fiyatları da önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artabilir. Bunun en büyük sebebi ise elektrikli otomobillerde kullanılan lityum iyon pillerin fiyatlarının yüksek olması. Ancak altta yatan başka önemli bir sorun daha var. Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Rusya ile savaş elektrikli otomobillerin fiyatını yükseltiyor

BloombergNEF’in araştırmasına göre şarj edilebilir lityum-iyon piller 2022’de katlanarak artacak. Bu nedenle uygun fiyatlı ve yakın zamanda elektrikli otomobiller uzun bir süre üretilemeyecek. Hatta mevcut durumda elektrikli araç fiyatlarında ciddi bir artış olması muhtemel.

Lityum-iyon piller, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 7 artışla kWh başına 151 ABD dolarına yükseldi. Bu pil fiyatı artışı 2010 yılından bu yana ilk kez oldu. BloombergNEF, pillere ek olarak pillerde kullanılan hammaddelerin tedarik fiyatında da artış olduğunu duyurdu.

Şarj edilebilir lityum-iyon pillerin fiyatının yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ortamıdır. Lityum-iyon pillerin ana kaynağı olan nikelin arzında Rusya önemli bir paya sahip. Nikel ayrıca cep telefonları ve piller gibi teknolojinin diğer birçok alanında da kullanılmaktadır. Rusya ise nikel pazarının yüzde 10’u ile lider durumda.

BloombergNEF enerji depolama başkanı Yayoi Sekine şunları söyledi:

“Tüm pil girdi maliyetleri için maliyet enflasyonu gördük. Elektrikli arabalar kesinlikle pahalı olacak. Elektrikli araba fiyatlarının yükseldiğini şimdiden gördük.”

Ayrıca Yayoi Sekine, talepteki önemli artış nedeniyle lityum pillerin fiyatında önceki yıllara göre artış olduğunu belirtti. Yani Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim bir yana, talep dengesindeki artış da uygun fiyatlı elektrikli araçların gelişini engelliyor. Öte yandan Elon Musk başta olmak üzere diğer otomobil firmaları da kendi uygun fiyatlı elektrikli otomobillerini piyasaya sürmek istiyor.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın