https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Twitter’da Elon Musk dönemi! Ne değişecek?

Twitter’da Elon Musk dönemi! Ne değişecek?


Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, birkaç gün içinde çok değişti. Çılgın milyarder, şimdiye kadar şirketin yönetim kurulu üyelerini işten çıkardı ve ücretler için mavi bir işaret yapacağını ilan etti. Ancak değişiklikler bunlarla sınırlı değil. Düzen, giriş sayfasından kullanıma kadar her adımı değiştirirken, Musk, Twitter’ı alışveriş ve mesajlaşma gibi birçok özelliği içeren “harika bir uygulama” haline getirmeyi hedefliyor. Detaylar burada…

Elon Musk, Twitter’ı harika bir uygulama haline getirmek istiyor

Elon Musk’ın Twitter’da yaptığı değişiklikler hakkında bilgi veren Hanersman Consulting kurucusu, akademisyen ve yazar Ecehan Ersöz, “Elon Musk’ın uzun vadeli Twitter satın alma işlemi geçtiğimiz hafta tamamlandı. şirket, yönetim düzeyinde ilk değişikliği yaptı.

Elon Musk'ın Twitter'ı

Bu karar, satış sürecinde yöneticilerle yaşanan gerginlikle ilgilidir. Ayrıca uygulayacağı değişikliklere daha sıcak bakan yöneticilerle çalışmak istediğini düşünüyorum” dedi.

– Platformdaki ilk giriş sayfası değiştirildi. Abone olmayan kullanıcılar artık platformdaki popüler içeriği görüntüleyebilir. Bu değişiklik, Musk’ın platformu daha açık hale getirmek için attığı ilk adımdır.

Elon Musk, Twitter’ın bir tür kamusal alan haline gelmesiyle ilgileniyor, bu nedenle insanlar yasaların sınırları içinde özgürce konuşabilecekleri algısına ve gerçekliğine sahipler.

230 milyon kullanıcıyı ilgilendiren en önemli konu ise kullanım ücretleri. Musk, ücretli bir Twitter Blue aboneliğinin fiyatını ayda 5 dolardan 20 dolara çıkarmayı hedefliyor gibi görünüyor. Ayrıca, mavi onay rozetine sahip hesaplar için Twitter Blue aboneliği zorunlu hale gelebilir. Bu durumda platform, gündemdeki mavi tik olarak bilinen onay rozeti için aylık ücret talep etmelidir. Birçok kullanıcı, ödeme yaparken mavi tik’in kendilerine ne getireceğini şimdiden merak etmeye başladı. Musk, video veya ses paylaşmak için daha uzun tweet atarak, daha az reklam görerek ve yanıtlara ve bahsetmelere öncelik vererek bu soruları yanıtladı.

Tweetler için 280 karakter sınırı artırıldı.

Elon Musk, Twitter’da paylaşılabilir videolarının uzunluğunu artırmak istiyor. Şu anda bu süre 2 dakika 20 saniye ile sınırlıdır.

Elon Musk’ın da gündeminde reklam var. “Bazı reklamlar iyi yapıldığında kaliteli içeriğe katkıda bulunabilirken, diğerleri Twitter spam sorununa katkıda bulunabilir” dedi. Twitter’ı en saygın reklam platformu haline getirmeyi hedefliyor.

– İçerik yaratıcıları olarak tanımlanan içerik üreticileri Elon Musk, Tiktok ve Youtube’dan Twitter’a influencer çekmeyi planlıyor. Tüm araştırmalar içerik üreticisinin yani influencer ekonomisinin büyüyeceğini gösteriyor. Dolayısıyla influencer’ların Twitter’da daha aktif olmasına özen gösteriyor.

“Mükemmel uygulama”

Twitter’ın şu an olduğundan tamamen farklı bir platform olarak varlığını sürdüreceğini kaydeden Ersöz, “Buradaki kilit nokta Elon Musk’ın Twitter’ı daha entegre ve entegre bir platforma dönüştürme niyeti. Musk daha önce Superapp kavramından bahsetmişti. Bazı mektuplarında ‘her şeyi uygula’ yazıyor. Çin’deki WeChat veya Hindistan’daki TataNeu gibi X’e bağlanabilen bir uygulama olarak ilan edin.

Bence bu bakış açısı, Twitter’ın uzun vadeli potansiyelini şimdi olduğundan çok daha yüksek görmesinin nedeni. Akıllı telefonların pek çok uygulaması olduğu gibi Musk’ın bahsettiği sistem de pek çok servis uygulaması olan bir “süper uygulama”. Mesajlaşma, pazarlar ve sosyal paylaşımların bir karışımı şeklinde.

Giderek daha hızlı, entegre ve hızlanan bir dünya için böyle bir uygulamanın tercih edileceğine inanıyorum. Musk’ın örnek olarak gösterdiği WeChat, kiralama, yemek, konser ve kıyafet alımlarından komisyonlardan gelir elde ediyor. Bir diğer detay ise Musk’ın yatırımcı sunumunda 2028 yılına kadar ödemelerle 1,3 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratılabileceğini belirtmesi.

Dolayısıyla influencer’ların veya içerik üreticilerinin tercihi Twitter’ın hızlanmasına katkı sağlayabilir. Twitter şu anda etkileyiciler ve içerik oluşturucular arasında son sırada yer alıyor. Bu nedenle Web 3.0 ve sosyal medyanın birleşiminin ana hedef olduğunu düşünüyorum.”

Twitter öldü mü?

Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra bazı kullanıcılar “Twitter öldü” yorumunu yaptı. Ersöz konuyla ilgili olarak “Twitter’ın öldüğü yönündeki yorumlara katılmıyorum. O ölürse Twitter’ın eski iş modeli ölür. Twitter şu anda Web2.0 şirket kategorisinde yer alıyor.

Ancak İnternet’in yeni nesli Web 3.0, uzun süredir ortalıkta dolaşıyor. Bu nedenle Twitter, yeni nesil internet altyapısı ve gelir yapısı açısından iş modelini güncelleyecektir. NFT’lerde Web 3.0 ile bağlantılı. Twitter zaten NFT profil resimlerini desteklediğinden, Web3.0’ın olması için bazı ek özellikler gereklidir.

Ayrıca Elon Musk bildiğimiz üzere Tesla ve SpaceX gibi önemli şirketlerle seri bir girişimci. Teknoloji konusunda da oldukça bilgili. Uzun vadede bu iş alanlarında bilgi ve tecrübeyi bütünleştiren projeler planladığını düşünüyorum.”

Elon Musk’a teşekkürler Kripto paraya ilgi artacak

Elon Musk, Twitter’da kripto para birimi hakkında yaptığı yorumlarla da ünlü. Öyle ki Musk’ın Dogecoin sembolü olan köpeği ve Twitter logosunun kazındığı bir Cadılar Bayramı sembolü olan Twitter tişörtü ve balkabağını paylaşması Dogecoin’in patlamasına yardımcı oldu.

Elon Musk’ın kripto paraya olan ilgisinden dolayı kripto para kullanımının yaygınlaşmasına vesile olacağını kaydeden Ersöz, “Elon Musk, Twitter’ı ‘medeniyetin geleceğini’ güvence altına almak için satın aldığını duyurdu.

Ancak Musk, internetin geleceği veya internetin yeni nesli olarak tanımlanan, kripto para birimlerine yabancı olmayan bir isim olan Web 3.0 blok zinciri ve yapay zeka üzerine inşa ediyor. Altyapı açısından ise bu teknolojiler gelişimlerini sağlıyor. Öte yandan Elon Musk’ın bu anlaşmayı finanse etmesi gerekiyor. Bu konuda yatırım bankaları, risk sermayesi firmaları ve önde gelen yatırımcılardan destek almıştır. Ayrıca Twitter’ın kripto borsası Binance’i satın almasındaki yatırımcılar arasında yer alıyor.

Binance tarafından yapılan açıklamada, Elon Musk’ın bu vizyonu gerçekleştirmesine katkıda bulunabilecek olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Açıklamada ayrıca kripto para ve blockchain teknolojisini kullanmak ve yaygınlaştırmak için Web 3.0 ile sosyal medyayı birleştirmeyi hedefledikleri vurgulandı.

Ayrıca Dogecoin’in bazı Elon Musk açıklamalarıyla yükselişe geçtiği birçok kez yaşandı. Yine dün, Elon Musk’ın bir köpek, Dogecoin sembolü, Twitter t-shirt ve balkabağı, Cadılar Bayramı sembolü, kazınmış Twitter logosu ile yayınlaması Dogecoin’in yükselmesine yardımcı oldu.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın