medyauzmani.com

Türkiye’de geleceği olan kariyerler: geleceğin meslekleri!

Teknolojinin hızla gelişmesi ve dünyanın dijital bir yer haline gelmesiyle birlikte meslekler de değişiyor. Saygın üniversite fütüristleri ve araştırmacıları, bazı mesleklerin ortadan kalkacağını ve diğerlerinin giderek daha popüler hale geleceğini söylüyor. Rica etmek Türkiye’de ve dünyada kabul görecek geleceğin meslekleri.

Gelecekte en çok para kazandıracak meslek hangisi?

Hem şirketler hem de çalışanlar yeni bir döneme girdi. Bu dönüşüm teknolojiye ve dijitalleşmeye bağlı olacakken,”Dördüncü Sanayi DevrimiBunun nedeni ise otomasyonun birçok sektörde insana olan talebi azaltması ve stratejinin merkezine insanı koyması olarak görülüyor.

Geleceğin teknik meslekleri

Robotik ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin entegrasyonu sayesinde, insanların tekrarlayan görevleri bırakması mümkün olacaktır. Son araştırmalar, 2030 yılına kadar 75 milyondan fazla işin makineler tarafından gerçekleştirileceğini ortaya koydu. Ancak bu tarihe kadar 130 milyondan fazla işin ortaya çıkması bekleniyor.

Önümüzdeki yıllarda adını sıkça duyacağımız ve üniversitelerde okutulacak başlıca meslekler şu şekilde sıralanıyor:

  • Blockchain uzmanı
  • yapay zeka uzmanı
  • Robotik mühendisi
  • Yazılım/oyun geliştiricisi
  • dijital içerik yaratıcısı
  • bulut mühendisi
  • Büyük veri analisti
  • siber güvenlik uzmanı
  • yenilenebilir enerji uzmanı
  • Güç sistemleri personeli

Geleceğin teknik meslekleri

Önümüzdeki dönemde en çok tanınan mesleklerin teknoloji ile bilgi ve veri güvenliğine bağlı olması bekleniyor. Blockchain uzmanlığı Bu mesleklerin popülaritesi, veri şifrelemenin önemini vurgulamaktadır. Bu teknolojinin 2030 yılına kadar yılda 3 trilyon doların üzerinde gelir elde edeceği tahmin edilmektedir.

Robotik mühendisi e Yapay zeka uzmanı Bu tür meslekler, teknoloji ve dijital dünyanın en gözde oyuncuları olacak. Özellikle fabrikaların işgücünü bırakması ve otomasyona milyarlarca dolar yatırım yapması bekleniyor.

Bulut mühendisi e siber güvenlik uzmanı Verilerin saklanması, sınıflandırılması ve güvenliğinden şirket olarak hareket edecek kişiler sorumlu olacaktır. Bugün bile şirketlerin yüzde 93’ü bulut operasyonlarının çok önemli olduğunu düşünüyor.

enerji sektöründeki meslekler

İklim krizi ve küresel ısınma gibi sorunların artmasıyla birlikte enerji dünyasında da değişimler kaçınılmaz hale geliyor. Bu nedenle enerji şirketlerinin yenilenebilir kaynaklara yatırım yapması ve bu alanda çalışacak insanlara yönelmesi bekleniyor.

Bu bölgede Yenilenebilir Enerji Uzmanı, Çevre Mühendisi e güç sistemleri personeli Yenilenebilir enerji alanında çalışanların geleceğin iş piyasasında birçok fırsatı olduğu için farklı ihtiyaçlar var.

Dijital odaklı meslekler

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte medya sektöründeki kişi ve kuruluşlar da bu alana yönelmiştir. Instagram, YouTube ve TikTok gibi platformlar sayesinde bile Dijital İçerik Oluşturucuları Geri. 2020 yılında dijital içerik tüketiminin yüzde 31 arttığı göz önüne alındığında markaların daha çok sosyal medyaya yöneleceği düşünülüyor.

Geleceğin meslekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın