medyauzmani.com

Türkiye NATO tarihinde birinciliği elde etti!


Türkiye insansız hava araçlarıyla dünyada ilk üçe girmeyi başardı. Aslında bu SİHA’lar katıldıkları savaşlarda oyunun kurallarını değiştiren kişiler olarak gösterilmektedir. Şimdi deniz araçlarında da benzer bir durumun yaşandığını görüyoruz. Öyle ki yeni Marlin SİDA, NATO tarihinde yeni bir yol açtı.

Dünyanın ilk elektronik harp kabiliyetine sahip SİDA şirketi MARLIN, NATO tatbikatına katıldı!

Geçtiğimiz dönemde Türkiye’de devlet ve özel sektör işbirliğiyle geliştirilen Ulaq, Salvo, Sancar, Albatros S ve Mir adlı farklı SİDA’ları sizlerle paylaştık. Bazıları sürü halinde hareket edebilirken, bazıları Sahil Güvenlik ve devriye görevlerinde kullanılabilir.

Yağmur - Marilyn Sik

Ancak bugün NATO tarihine geçen Marlin SİDA’nın eşsiz bir avantajı var. ASELSAN ve Sefine tersanesi tarafından geliştirilen bu deniz aracı, dünyanın elektronik harp kabiliyetine sahip ilk SIDA’sı olarak NATO tarafından uluslararası tatbikatlarda kullanıldı.

Elektronik harp sistemleri sayesinde Marlin, düşman kuvvetlerinin radar ve iletişim ağını bozabilir. Bu sayede kendilerine refakat eden gemiler, belirli koşullar altında radarda geçici olarak görünmez hale gelebilirler.

Elbette Türkiye bu alanda yalnız değil. Özellikle ABD, Çin ve Rusya’nın insansız denizaltılar ve SİDA konusunda çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Ancak farklı işlevlere sahip bu araçların çok sayıda Türkiye’de bir yılda üretilmiş olması büyük bir başarı olarak öne çıkıyor.

Salvo - Marilyn Seda

Nitekim havada gördüğümüz başarıların denizde de elde edildiğini şimdiden söylemek mümkün. Ayrıca önümüzdeki 20 yılda SİHA’ların ardından askeri İHA’ların geleceğini görüyoruz. Benzer bir durum gemiler için de geçerli olacaktır.

Gelinen nokta için bir senaryo örneği verecek olursak, seyir füzelerinden füzelere ve elektronik harp yeteneklerine kadar pek çok unsuru bünyesinde barındıran bu SİDA’lar 6 ve daha fazla sayıdan oluşan kombine harekatı gerçekleştirebilmektedir.

Hedefe fark edilmeden yaklaşabilir, yok edebilir ve geri getirebilir. Olası bir arıza durumunda insan hayatı tehlikede olmayacak ve maliyeti bir savaş gemisinin onda biri bile olmayacaktı. Yani drone ile ilgili söylediğimiz her şey burada da geçerli.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın