medyauzmani.com

Togg kaç para olacak? Sahibi açıkladı!


Yerli elektrikli otomobil Togg’un seri üretimi 1 ay, satışa çıkması ise 6 ay sürüyor. Ancak fiyatıyla ilgili sorular artmaya başladı. Peki Togg kaç para olacak? Şirket sahiplerinden Tuncay Özilhan konuyu açıkladı.

Togg kaç para olacak?

türk otomobil grubu veya bilindiği gibi Togg’un 5 kurucu ortağı vardır. Bu şirketler Anadolu Grubu (%23), BMC (%23), Turkcell (%23), Zorlu Holding (%23), TOBB’dur (%8).

kaç para togg

Tug’un yüzde 23’üne sahip olan Anadolu Grubu, yüzde 68 ile Yazcılar Holding’e ve yüzde 32 ile Özilhan Grubu’na ait. Dolayısıyla bugün Togg’a ne kadar para aktarılacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Tuncay Özilhan, aslında şirketin sahiplerinden biri.

Tuncayi Özilhan’ın açıklamasının gündemi etkilemesinin bir diğer nedeni de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde yapılan vergi düzenlemesinin Togg’a özel olduğunu söylemesi. Ortaya çıkan miktar çok yakın.

Buna göre, motor gücü 160 kW’ı ve tüketim vergisi matrahı 700.000 TL’yi geçmeyen elektrikli araçlar için yeni vergi oranı yüzde 10, diğerleri için yüzde 40 olacak. Ayrıca, ÖTV tabanı 750.000 TL’yi geçmiyorsa yüzde 50, motor gücü 160 kW’ı aşan yani daha fazla performans ve lüks sınıfı hedefleyen araçlar için bu tutarı aşıyorsa yüzde 60 ÖTV uygulanmasına karar verildi.

kaç para togg

Togg’un satışa çıkaracağı ilk SUV modeli, 150 kW ve 300 kW, arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki motor çeşidine sahip olacak. Bu durumda Togg’un 150 kW’lık modelinin fiyatı ÖTV’siz 700 bin TL’nin altına düşecek.

Bu fiyata önce yüzde 10 ÖTV, ardından yüzde 18 KDV uygulanacak. Bu nedenle maksimum fiyat 908 bin Türk lirası olacak. Diğer dört tekerlekten çekişli versiyona baktığımızda ÖTV 750 bin TL’nin altındaysa yüzde 50’si, üstündeyse yüzde 60’ı uygulanacak.

kaç para togg

TOG’un sahiplerinden Tuncay Özilhan, piyasaya sürülecek ilk modelin 900 bin lira civarında olacağını söyledi. Bu açıklama, Cumhurbaşkanımızın açıklaması sonucunda geçtiğimiz aylarda paylaştığımız fiyat tahminimiz ile uyumludur.

Yani Togg’da ne kadar para var sorusunun cevabı tamamlanmış oldu diyebiliriz. Tabii ki dolar fiyatı önümüzdeki yıl 18 Mart’ta otomobil satışa çıkana kadar yükselmeye devam ederse, baz güncelleme ile çok daha yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

C-SUV Özelliklerini Aç/Kapat

Özellikler veri ifşası
motor 150 kW / 300 kW
beygir gücü 200 HP / 400 HP
0-100 hızlanma <7.6 sn / < 4.8 sn
Alan adı 300km / 500km
kendi kendine sürüş 3. seviye
dingil açıklığı 2890 mm
Euro NCAP 5 yıldız nişan
Motor Seçenekleri Arkadan çekişli / dört tekerlekten çekişli
Pil Seçenekleri 2 paket
Maliyet hızlı şarj teknolojisi
2023
25 dakikada yüzde 20’den 80’e şarj
2025’te 8 dakikada yüzde 80 şarj

Çıkış tarihini değiştir

modeli araç türü Teslim tarihi Türkiye çıkış tarihi Avrupa çıkış tarihi motor
SUV C-Serisi SUV’ler 27 Aralık 2019 18 Mart 2023 2024 üçüncü çeyrek elektriksel
sedan tren C-Serisi Sedan 27 Aralık 2019 2024’ün üçüncü ila dördüncü çeyreğinde elektriksel
Hatchback beklemek 2030’a kadar elektriksel
Kompakt SUV Tren B sınıfı SUV beklemek 2030’a kadar elektriksel
MPV Anahtarı beklemek 2030’a kadar elektriksel

Anadolu Grubu, AOS BIG.e Yerli Elektrik Ticari Modelini Tanıttı!

Anadolu Grubu’nun yeni otomotiv markası AOS tarafından geliştirilen BIG.e’nin yerli elektrikli ticari modeli, şehir içi ulaşım pazarını hedefliyor. Ayrıca Avrupa’da gerçekleşen IAA transport fuarı ile ihracata yönelik olduğunu görüyoruz. Tabii bu onu Türkiye sokaklarında görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

AOS BÜYÜK Özellikler

AOS BIG.e özellikleri seçilen pakete göre değişecektir. Menzil tarafında ise 80 km ve 150 km olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Bu araçlar sırasıyla 60 km/s ve 80 km/s hıza ulaşacak.

Aracın taşıma kapasitesine baktığımızda ise 4 metreküp arka alanın 1 ton yani 1.000 kg’a kadar olan yükü alabildiği belirtiliyor. Bu sayede özellikle yüksek menzilli modeli tercih ederken birçok şehir içi ulaşım görevini tek başına gerçekleştirebileceğini anlıyoruz.

Üstelik tamamen elektrikli olduğu için işletme maliyeti çok düşük olacaktır. Diğer bir avantajı ise şarj etmek için bir istasyona ihtiyaç duymamasıdır. İşyerindeki herhangi bir prize takarak 80 km menzilli modeli 3 saatte, 150 km menzilli modeli 5 saatte tam şarj edebilirsiniz.

AOS BÜYÜK Özellikler

BIG.e modelinin 2024’ün ilk çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor. Nakliye, paketleme ve dağıtım hizmetleri sunan birçok firma şimdiden hevesli. Çünkü içten yanmalı araçlara göre sağladığı yakıt avantajı bile istek listesine adını yazdırmasını sağlıyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın