medyauzmani.com

Tim Cook maaşında indirim aldı! İşte nedeni

Tim Cook, Apple’a maaş kesintisi teklif etti ve kasıtlı olarak kesti. iPhone üreticisi Apple, bu kararın yöneticiler tarafından alınmadığını, talimatını Tim Cook’un verdiğini açıkladı. Peki Tim Cook neden maaşında indirim istedi ve ne kadar kazanacak? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Tim Cook maaşında yüzde 40’tan fazla kesintiye gitti

Apple hissedarlarından gelen eleştiriler sonucunda Tim Cook maaş kesintisine gitti. Ünlü CEO, 2022 kazanç hedefini 84 milyon dolar olarak belirledi. Ancak hem hisse senedi hem de ikramiye olarak toplam 99.4 milyon dolar kazandı. 2021’de toplam 99,7 milyon dolar kazandı.

Cook, 2023 kazanç hedefini 49 milyon dolar olarak belirledi. Başka bir deyişle, maaşından 35 milyon dolar kesildi. Apple, maaşının hissedar getirilerine, şirketin son yıllardaki başarılarına ve Cook’un tavsiyesine göre ayarlandığını söyledi.

Tim Cook, 49 milyar dolarlık tazminat hedefi dışında ek olarak 6 milyon dolar ikramiye ve 3 milyon dolar tazminat almaya devam edecek. Kısacası ünlü CEO’nun azaltmak istediği telafi edici maaşı dışında diğer kazançları önceki yıllarda olduğu gibi kalacak. Ancak öte yandan şirketin kazanç elde etme başarısına bağlı olarak CEO’ya verilecek hisse birimi önümüzdeki yıllarda yüzde 50’den yüzde 75’e çıkacak.

Öte yandan, bunun olmasının en büyük nedeni 2022’de yapılan hissedarlar toplantısıyla ilgiliydi. Geçen yılki hissedarlar toplantısında Pay on Pay oylamasının sonuçlarında %64’ü maaşların tutulmasından yanaydı. Bu yüksek bir oran gibi görünse de önceki yıllarda kullanılan oylara göre hala çok küçük bir miktar.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın