medyauzmani.com

TikTok’a çifte dava açıldı!

TikTok, ABD’nin Indiana eyaleti tarafından iki ayrı gerekçeyle dava edildi. Bir dava, gençlerin uygunsuz içeriğe maruz kalması nedeniyle açıldı ve diğeri, elbette, Çin hükümetinin verilere erişimine karşı açıldı. Öte yandan TikTok, konuyla ilgili meşru müdafaa açıklamalarında bulundu. Ne dedi ve davaların detayları neler? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

TikTok açtığı davada kendini savundu

Indiana, TikTok davasındaki algoritmasının alkol, uyuşturucu kullanımı ve seks gibi uygunsuz görülen içeriği desteklediğini ve öne çıkardığını belirtiyor. Ayrıca, sosyal medya platformunun Çin hükümetinin hassas tüketici bilgilerine erişimi hakkında yeterli bilgi vermediğinden şikayet ediyor.

Öte yandan TikTok, kullanıcılarının güvenliğinin kendileri için öncelik olduğunu söyleyerek davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıca ABD’nin tüm ulusal güvenlik endişelerini giderebileceğini belirtti.

TikTok aleyhine dava açan Başsavcı Todd Roketa, söz konusu davaların bir ABD eyaleti tarafından ByteDance aleyhine açılan ilk dava olduğunu kaydetti. Ayrıca olayla ilgili şunları söyledi:

Öte yandan geçtiğimiz aylarda FBI, TikTok’u Amerikalı ve Avrupalı ​​kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atmakla suçlamıştı. Sözlerinde Çin’e de atıfta bulundu ve veri toplayıp toplamadığından endişe duyduğunu belirtti. Popüler sosyal medya platformu TikTok da geçtiğimiz haftalarda savaş mağduru olan mültecilerin canlı yayında kasten dilendirilip gelirlerinden komisyon alması gündem olmuştu.

“TikTok, kullanıcılara verdiği zararı çok iyi bilen Çinli bir şirket tarafından şüphelenmeyen tüketicilere sunulan kötü niyetli ve tehlikeli bir tehdittir. Bu ikili dava aracılığıyla, TikTok’u yasalarını ihlal eden yanlış, yanıltıcı ve yanıltıcı uygulamalarını durdurmaya zorlamayı umuyoruz.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok’a yöneltilen suçlamalar haklı mı? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın