medyauzmani.com

Tesla süper bilgisayarını tanıttı! – Teknolojihaberleri.org.tr


Dojo, yapay zeka için makine öğreniminin kullanımını ve daha özel olarak araç filosundan gelen video verilerini analiz etmek için sıfırdan inşa edilmiş Tesla’ya ait bir süper bilgisayar platformudur. Otomobil üreticisi, halihazırda dünyanın en güçlülerinden biri olan devasa bir NVIDIA GPU tabanlı süper bilgisayara sahip, ancak yeni Dojo, özel olarak tasarlanmış bilgisayar çipleri ve Tesla’dan inşa edilmiş bir altyapı kullanıyor.

Tesla’nın yeni süper bilgisayarı için elektrik şebekesi yeterli değil

Tesla, dün düzenlediği AI Day etkinliğinde yeni Dojo süper bilgisayarını tanıttı. Şirket ayrıca geçen yıl yapay zeka destekli bilgisayar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ancal geçen yıl bilgisayarı canlı göremedi ve onun yerine bazı donanımları bizimle paylaşıldı.

Tesla bugün yeni Dojo süper bilgisayarını ve geçtiğimiz yıl içinde kaydettiği ilerlemeyi tanıttı. Özel olarak tasarlanmış bir süper bilgisayar, Tesla markalı araçlardan gelen görüntüleri analiz etmede önemli bir adımdır. Bu sayede şirketin otonom araç işinin hızlanması bekleniyor.

Tesla, geçen yıldan bu yana önemli ilerleme kaydettiğini söylüyor. Şirket, 6 GPU’nun yapabildiğini tek bir Dojo işlemcisinin yapabileceğini iddia etti. Yeni bilgisayar sayesinde maliyetlerin düşeceğini de belirtti.

Şirket ayrıca bir grup Dojo işlemcisinin 3 ila 4 raf tam yüklü süper bilgisayara eşdeğer olduğunu iddia ediyor. Tesla, büyük bir eksiksiz ana bilgisayar oluşturmak için ana bilgisayar arayüzünü doğrudan sistem tepsisine entegre edebilecektir. Tesla, bu sistem tepsilerinden ikisini ana bilgisayar monte edilmiş halde tek bir Dojo kioskuna sığdırabileceğini belirtiyor.

Elektrikli otomobil üreticisi, ilk “Dojo Exapod”u inşa etmek için gereken altyapıyı geliştirmeye ve test etmeye devam ediyor. Şirket, Dojo’nun kiosklarına güç sağlamak için kendi soğutma ve güç sistemlerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Çünkü sistem ilk denendiğinde bölgeye elektrik sağlayan trafonun yükü kaldıramadığı fark edildi.

Tesla, Dojo Exapod’u 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlamayı planlıyor. Peki Tesla’nın Dojo bilgisayar teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın