medyauzmani.com

Tesla Optimus özellikleri ve fiyatı!


Bugün Tesla’nın gece gerçekleşen AI Day etkinliğinde Optimus adlı yeni bir insansı robot tanıtıldı. Elon Musk’ın bir süredir kusurlu olduğu proje, bugün itibarıyla hayata geçti. İşte Tesla Optimus özellikleri ve fiyatı…

Tesla Optimus özellikleri ve fiyatı!

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Bilim adamları ve mühendisler uzun yıllardır robotik alanında çalışıyorlar. Görünüşe göre günümüzde en yaygın olanlar, insanlara yardım edebilecek hominidler ve diğer dörtlü robotlardır. Çünkü bu araçlar gelecekte tüm iş yükünü üstlenebilir.

Birkaç yıl öncesine kadar, yalnızca Spot ve Atlas adlı iki Boston Dynamics modelinin gelişimini izliyorduk. Ancak Tesla ve Xiaomi gibi birçok firma da bu sektöre girdi. Özellikle tutmanın büyük önem taşıdığını belirtmek gerekir.

Tesla Optimus'un Özellikleri

Tabii ki, robotik alanında Boston Dynamics hala lider konumda. Hatta Spot adında bir modeli satışa çıkardı. Ancak Musk, yazılım tarafında sunacakları yenilikçi yeniliklerle sektörü farklı bir alana taşımayı hedeflediğini belirtiyor.

Şu an sadece dans edip yürüyebilen Tesla Optimus, gelecekte daha fazlasını yapabilecek. Hatta bazıları etkinlik sırasında gösterilen sunumlarda ve videolarda yer aldı. Ayrıca gelinen noktanın sadece bir yılın sonucu olduğunu da unutmamalıyız.

Tesla Optimus’un teknik özellikleri henüz bilinmiyor. 73 kg ağırlığındaki bu robotun 2,3 kWh bataryaya sahip olduğu ve Wi-Fi ve LTE gibi kablosuz bağlantı seçeneklerine sahip olduğu söyleniyor. Elbette önümüzdeki dönemde 5G de entegre edilecek.

Musk’tan Tesla Optimus’un fiyatı için düşünülen miktar 20 bin dolar. Yani ABD’de ikinci el araba almak yerine bu robot alınabilir. İlerleyen zamanlarda hangi sektörde çalışmaya başlayacağını elbette bilmiyoruz. Örneğin, fabrikalarda ve evlerimizde mal taşımamıza yardımcı olması için de kullanılabilir.

Musk’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Elektrikli araçlar için tahrik ünitelerinin üretiminde Tesla’nın uzmanlığından yararlandık. Botlar için gereken AI algoritmalarını oluşturmak için ekstra zaman harcadık. bence buna değer. “

Tesla Optimus özellikleri ve fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın