medyauzmani.com

Telefon ve internet faturaları enflasyona yansıdı!

Son yıllarda ülkemizde yiyecekten içeceğe, teknolojiden giyime her şeyin fiyatı arttı. Günümüzün temel ihtiyaçlarından biri Telefon ve internet hizmetleri Faturalılar da zamdan nasibini alıyor. Aile iletişim gider raporuGöre , iletişim maliyetleri enflasyonun gerisinde kalıyor.

Özgür Telekom Operatörleri Derneği (telefonlar), her yılın sonunda BTK(Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu) İletişim Maliyetleri Raporu’nda yayınlanan verilere dayanmaktadır. 2022 için bir yakın zamanda yayınlandı.

Her birinin evinde sabit telefon ve internet aboneliği bulunan ve her bireyin cep telefonu hattı bulunan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama iletişim giderlerinin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25 arttığını belirtti. Bu oranın resmi enflasyon oranı olan yüzde 64,27’nin çok altında kaldığı kaydedildi.

2021’de resmi TÜFE enflasyonu %36,08 olarak gerçekleşmesine rağmen, telekomünikasyon harcamaları sadece %13,41 artarak yine yıllık enflasyonun gerisinde kaldı.

Telekom sektörü büyüdükarşısında Olumlu bir etkisi var

Dövizdeki büyük artış, kredi faizlerindeki artış, personel giderlerindeki artış, enerji fiyatlarındaki artış gibi tüm maliyet artışlarından doğrudan etkilenen telekom sektörü TELKODER, Bu artışlar kullanıcı oranlarına tam olarak yansımamaktadır. Dikkat çekmek.

TELKODER, Özel İletişim Vergisi’nin (ÖTV) 2021’de yüzde 7,5’ten yüzde 10’a çıkarılmasına karşı çıktı. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bu vergi, Tamamen kaldırılması gerektiğini savundu.

Telcoder Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Tabarsi

“Son yıllarda düzenli olarak hazırladığımız elektronik haberleşmede hanehalkı harcamaları araştırmasına göre bu yıl hanehalkı haberleşme harcamalarında bir önceki döneme göre yüzde 25 artış olmasına rağmen bu artış enflasyon oranının çok altında gerçekleşti. .

TELKODER olarak vatandaşlarımızın ekonomik haberleşme hakkını her zaman savunuruz. Bu noktada, %10’a çıkarılan özel telekom vergisinin kaldırılması gerektiğini, böyle bir verginin başka bir örneğinin olmadığını ve bu tür yüklerin halkımızın ucuz haberleşme hakkını dayattığını bir kez daha belirtmek isterim. Hizmetler.

Öte yandan temsilcisi olduğumuz alternatif iletişim firmalarının sürdürülebilirliğinin önemini de vurgulamak gerekiyor. Resmi verilere göre enflasyonun yüzde 64’e (TÜFE) ulaştığı, dolardaki artıştan tüm üretim, altyapı ve işletme maliyetlerinin etkilendiği bir ortamda sektörün hizmet bütçelerini 2015 yılında artıramadığını belirtmek isterim. gerekli oran ve geri kazanım oranı sınırlı kaldı.

Bu aşamada vatandaşlarımızın alternatif ve kaliteli haberleşme hizmetlerine mevcut ekonomik şartlara uygun sayılabilecek fiyatlar üzerinden ulaşabilmeleri için bir dengenin oluşturulması gerekmektedir. Puan verdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın