medyauzmani.com

Tank General Dynamics AbramsX’in Özellikleri!


Günümüzde jet uçakları ve SİHA gibi hava unsurlarının savaşlarda ve sınır ötesi harekatlardaki başarıları tankları gölgede bırakmaktadır. Ancak sanılanın aksine hayatını tamamlamadı. General Dynamics’in bugün sunduğu AbramsX üretimi bunun en büyük kanıtı.

Ne arıyorsun? General Dynamics AbramsX tank özellikleri

Ünlü Amerikan savunma ve havacılık şirketi General Dynamics, ABD Ordusu’nun önümüzdeki günlerde katılacağı yıllık toplantı ve sergi öncesinde yeni nesil AbramsX tanklarını tanıttı. Peki ne vaat ediyor?

AbramsX ana muharebe tankı, orijinal Abrams tankından daha ağır olsa da, öncekilerden daha hafif kalır. Ayrıca özel olarak geliştirilmiş hibrit tahrik teknolojisini içerdiği için operasyonel ve teknik açıdan bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Örneğin AbramsX tankının, elektrikli ve içten yanmalı kombinasyonundan oluşan hibrit motor sayesinde yüzde 50 daha düşük yakıt tüketimine sahip olduğu bildiriliyor. Seleflerine göre sulandırılmış olduğu göz önüne alındığında, operasyonel maliyet ve menzil açısından bir adım daha ileri gittiğini hissediyoruz.

Bazı PHEV’lerde görmeye alıştığımız hibrit teknolojisini içeren tank, gerekli olmadıkça içten yanmalı motoru çalıştırmıyor. Bu sayede sessiz izleme özelliği adı verilen özelliğin ortaya çıktığı söyleniyor.

Tankın ana şasisine 30 mm Kongsberg Protector RS6 RCWS başta olmak üzere birçok yeni nesil silah sistemi ve gelişmiş sensörün eklendiğini görüyoruz. Fransız savunma şirketi Safran Group tarafından zırhlı muharebe için geliştirilen yeni nesil uzun menzilli optoelektronik saldırı ve gözetleme sistemi bile var.

Ayrıca kullanılan 120 mm topçu sisteminin hedef sapmasının önemli ölçüde düşürüldüğü belirtildi. Ayrıca Trophy aktif koruma sistemi de bu tankta kullanılacak. Yani kendini savunma, saldırı ve farkındalık anlamında birçok yenilik getiriyor.

General Dynamics AbramsX tankı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın