https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » TAI Anka-3/MİUS savaş uçağı hangardan ayrıldı! -sdn

TAI Anka-3/MİUS savaş uçağı hangardan ayrıldı! -sdn

Yerli savunma sanayi firmalarının havacılık alanında attığı hızlı adımlar sayesinde Türkiye, 2022 yılında dünyanın en çok drone satan ülkesi oldu. Her gün yeni araba haberlerini alıyoruz. Geçen yılın sonunda TAI tarafından gizlice geliştirilen Anka-3/MIUS savaş uçağının ilk eskizleri ortaya çıkmıştı. Bugün gerçek fotoğraf paylaşıldı.

TAI Anka-3/MİUS savaş uçağı hangardan ayrıldı!

Türkiye’nin havacılık konusunda izlediği belli bir yol var. Bunların başında kuşkusuz ilk uçuşunu önümüzdeki ay yapacak olan Hürjet ve proje takvimi iki yıl ileri çekildiği için yıl sonunda havalanması beklenen MMU geliyor.

Tai Anka-3 / Mios

Ama aynı zamanda şeylerin engellenmeyen tarafı da var. Burada ise Baykar ve TUSAŞ’ın geliştirdiği insansız hava aracı sistemleri SİHA, TİHA ve MİUS var. Elbette bugüne kadar geliştirilen İHA’lar, sahada kanıtlanmış harekât kabiliyetleri ve uluslararası ihracat başarılarıyla tüm dünyada ün kazandı.

Ancak günümüzde teknolojinin belli bir seviyeye gelmesi ve hatta bu işin dünyadaki liderleri arasında bile biraz daha büyük, çok daha hızlı gidebilen ve farklı kullanım senaryoları için geliştirilmiş araçlara ağırlık veriliyor.

Bunlardan ilki 6 ton kalkış ağırlığına sahip Bayraktar Kızılelma oldu. Ukrayna’dan gelen ve TEI’nin ürettiği yerli motorların kullanıldığı çeşitli versiyonlara sahip bu otomobil envantere girdiğinde tıpkı Anka ve TB2’ler gibi savaşın tarihi yeniden değişecek.

Tai Anka -3

TUSAŞ’ın 2012 yılından beri bu sahayı takip ettiği biliniyor. Hatta ilk Anka İHA’ları teslim edildiğinde bir sonraki hedefin TİSU-MİUS olacağı duyurulmuştu. Tabii bugüne kadar sadece geçtiğimiz aylarda gösterilen skeçler vardı.

Ancak TUSAŞ bu insansız savaş uçağını gizlice tamamladı. Hatta testlerin bir süre önce yapıldığı söyleniyor. Kalkış ağırlığı 7 ton olan bu aracın Mach 0.7 hızlanacağı ve radar görünürlüğünü azaltmak için delta kanat şekli kullanacağı biliniyor. Nitekim bugün gördüğümüz fotoğraf da bunu teyit ediyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın