medyauzmani.com

Sony otomotiv sektöründe hızlı bir hamle yapıyor!

Teknoloji dünyası, uzun yıllardır Apple imzalı bir araba bekliyor. Şimdiye kadar bu konuda birçok iddia ortaya atılsa da ne yazık ki somut bir gelişme göremedik. Apple Car soru işareti haline gelirken, Sony yeni bir otomobil üreticisi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Sony ve Honda’dan ortak otomobil: Afeela

Japon üretici, geçtiğimiz günlerde düzenlenen CES 2023 etkinliğinde yeni elektrikli otomobilini tanıttı. Honda ile ortaklaşa geliştirilen ve adı Afeela olan yeni marka, 2026’da ilk modeliyle yollara çıkmayı planlıyor. Peki bu, otomobil endüstrisinin devam eden elektrifikasyonu ve dijital dönüşümü için ne anlama geliyor? Sony bu soruya güzel bir cevap bulmuşa benziyor.

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Yeni otomobille birlikte Sony’nin kapsamlı video oyunlarına ve diğer abonelik hizmetlerine erişim mümkün olacak. Sürücüler ve yolcular, araçları şarj edilirken veya tam otonom sürüş aktifken bu hizmetlerden yararlanabilecek. Tabii bunun için sürücüsüz teknolojinin yeterli seviyelere ulaşması gerekiyor.

Sony Honda Mobility tarafından üretilecek olan yeni elektrikli otomobilin üç yıl içerisinde piyasada olması bekleniyor. Yeni elektrikli otomobilin kablosuz olarak sürekli güncelleneceğini ifade eden yetkililer, zaman içinde yeni özellikler eklemeyi planladıklarını da söylediler. Araca yükseltme desteğinin 10 yıla kadar devam edeceği de doğrulandı.

Honda ile ortaklığı öncesinde otomotiv sektörüne girmeyi planlayan Sony, 2020’de Vision S konseptini tanıttı. Sony, 2022’de SUV konseptini de görücüye çıkardı. Yakın zamanda tanıtılan Afeela konseptini Vision S’in bir evrimi olarak değerlendirebiliriz.

Sony Honda İlk Araba 4

Honda’nın da yardımıyla ortaya çıkan Afeela markasıyla Sony’nin otomobil sektörüne girişi de hızlandı. Otomotiv alanında özellikle yazılım ve bilgi-eğlence teknolojileri alanında önemli adımlar atan Sony, yakın zamanda bu sektörün önemli oyuncularından biri haline gelebilir. Özellikle uzun süre güncel kalacak bir araba ile Sony, sektördeki en büyük açığı kapatabilir.

Biz yıllardır Apple gibi bir teknoloji devinden araba görmeyi beklerken, dünyanın öbür ucundan Sony tam da bunu yaptı. Peki Honda ve Sony’nin geliştirdiği yeni elektrikli otomobil hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın