medyauzmani.com

Snapdragon 8cx Gen 4, Qualcomm’dan geliyor

Donanım devi Qualcomm’un bir süredir yeni mobil işlemcisi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Son dönemde ortaya atılan iddialar, Apple’ın silikon tabanlı serisiyle rekabet edeceğini gösteriyordu. Yeni sızıntılar, Qualcomm işlemcilerinin kod adının Hamoa olduğunu gösteriyorAslanağzı 8cx Gen4İsmiyle geleceğini duyurur.”

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen4 özellikleri

Teknoloji dünyası, Snapdragon 8cx serisinin yeni nesli olduğuna inanılan “Hamoa” kod adlı bir Qualcomm sonrası işlemci hakkında söylentilerle dolu. Gelen haberlere göre yeni çip, 12 çekirdeğe Bunlardan sekizi performans ve dördü enerji verimliliği içindir.

Şirket, Nuvia’yı (eski Apple mühendisleri tarafından kurulan bir işlemci şirketi) satın aldıktan sonra Qualcomm Orion Adı verilen özel çekirdekler geliştirdi Snapdragon 8cx Gen4’te Orion çekirdeği olup olmayacağı henüz belli değil.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen4’ün bir diğer dikkate değer özelliği, dört çekirdeği, blok başına 12MB paylaşımlı L2 önbelleği ve 8MB L3 önbelleği olacak. Snapdragon 8 Gen 2’de de kullanılır Adreno 740 ekran kartı Bu segmentte de bulunması bekleniyor.

Snapdragon 8cx Gen 4, Windows dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da Apple’ın M serisi işlemcilerine rakip olduğuna inanılıyor. Çipin performans çekirdekleri için 3.40 GHz ve güç çekirdekleri için 2.50 GHz frekansına sahip olduğu söyleniyor.

Yeni mobil işlemcinin ne zaman çıkacağı belli değil. Ancak Apple’ın M serisi işlemcileriyle rekabet edip edemeyeceğini görmek ilginç olacak.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın