medyauzmani.com

Scooter kullanıcılarına kötü haber: İki yeni scooter yasağı yöntemi yolda!

Sorunlu trafiğin yerine sıklıkla kullanılan scooterlar için Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. Özellikle geçmişte Uygun değil yol park Elektrikli scooterların geri çağrılması ile birlikte bu araçların kullanımı ile ilgili yeni bir tartışma başlamış hatta bu araçları kiralayan firmalar bile tartışmaya katılmıştır. Bakanlığın üzerinde çalıştığı düzenlemenin hayata geçmesi halinde bu araçların kullanımına çeşitli kısıtlamalar getirilecek.

İki yeni scooter yasağı yolda

İstanbul İstanbul gibi büyük şehirlerde trafik sorununu çözmek ve insanları gitmek istedikleri noktaya daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaştırmak amacıyla hayata geçirilen elektrikli scooter’lar son yıllarda oldukça popüler. Ancak bu araçların farklı durumlarda yayalar ve trafik için sorun yaratması nedeniyle farklı çalışmalar yapılmaktadır.

Scooter kullanıcılarına kötü haber: İki yeni scooter yasağı yöntemi yolda!
Scooter kullanıcılarına kötü haber: İki yeni scooter yasağı yöntemi yolda!

Hürriyet Haber’in haberine göre, İstanbul Belediyesi’nin kısa süre önce hatalı park edilen Kadıköy’ü geri çekme kararının ardından Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ilgili araçlar için taslak çalışma hazırlamaya başladı.

bakanlıktan Çalışmanın yapılması halinde iki kişinin aynı anda scooter’a binmemesi için araçlara çeşitli sensörler takılacak. Aynı zamanda, birçok hız kısıtlaması vardır. Bu noktada hızı 50 km/h üzerinde olan yollarda scooter kullanılabilir. uydu üzerinden müdahale edilecektir. Örneğin maksimum hızı 80 km olan bir yolda scooter’ın hızı önce 10 km’ye, ardından 5 km’ye düşürülecek ve kapanacaktır.

Scooter’a takılacak sensörlerin maliyeti araç başı 150$ bahsedecek. bunun dışında 25 Bir kilometre olan hız sınırının düşürülmesi durumunda da bir gelişme var. Bu kapsamda limitlerin sabit kalacağı ancak yerel yönetimlerin gerektiğinde düşürme yetkisinin bulunduğu vurgulandı.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı yönetmeliği kısaca özetlersek. İki kişi ile kullanım ve 50 km/s üzerindeki hızlara ulaşma gibi durumları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Öte yandan bu araçlarda kullanılan sensörler ve uydu paraziti gibi yöntemlerin dünyada bir ilk olacağı belirtiliyor.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın