https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Satürn’ün uydusu Titan yeni adresimiz olabilir!

Satürn’ün uydusu Titan yeni adresimiz olabilir!

Mars Helikopteri yaratmanın başarısıyla, yakında güneş sisteminin uzak bölgelerini havadan gözlemleyen daha fazla robot kaşif göreceğiz. Bu görevlerden ilki, Satürn’ün yaşanabilir olduğuna inanılan uydusu Titan’a yapılacak.

NASA, Satürn’ün uydusu Titan’ı araştırıyor

2034 yılında fırlatılması beklenen Dragonfly görevi ile NASA, Dünya’nın geneline daha çok benzeyen bir uydu hedefliyor olacak. Bildiğimiz atmosfere sahip Titan’da metan, Dünya’daki su ve oksijenin yerini alıyor.

Titan, yoğun atmosferi ve düşük yerçekimi nedeniyle bir keşif helikopterinin havada kalması ve keşif yapması için çok uygun koşullara sahip. Yeni görevle birlikte uydunun hem atmosferi hem de yüzeyi incelenecek. Atmosferinin kalınlığı nedeniyle yörüngeden incelenmesi zor olan Titan, Dragonfly görevi ile yakından takip edilecek ve uydunun yaşanabilirliği değerlendirilecek.

Dragonfly adlı araştırma aracı, bu çalışmayı mümkün kılmak için Dragonfly Kütle Spektrometresi (DraMS) adlı bir cihazı içerecektir. NASA geçtiğimiz günlerde yeni cihazı ve nasıl çalışacağı hakkında daha fazla bilgi paylaştı.

Satürn'ün uydusu Titan metan gölleriyle şaşırttı!  - ShiftDelete.Net (2)

NASA’nın Titan görevine katılacak gezici, Mars’taki sistemlere benzer şekilde donatılacak. Dragonfly, Sondaj Kompleksi Organik Madde Toplama (DrACO) sistemi ile Titan’ın yüzeyindeki örnekleri analiz edebilecek.

Dünya çevre kirliliği ve iklim kriziyle boğuşurken, yeni yaşam alanları arayışları sürüyor. Satürn’ün uydusu Titan bu konuda en tehlikeli aday. Satürn’ün uydusu Titan hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın