medyauzmani.com

Şarj cihazını prizde bırakmak elektriği boşa harcar mı?


Günümüzde her evde en az birkaç şarj cihazı var. Aslında akıllı saat, bilgisayar, elektrikli süpürge gibi ev aletlerini de dahil edersek onlarca cihaz kullandığımızın farkına varırız. Üstelik bu cihazların her biri için ayrı adaptörler ve şarj cihazları kullanabiliriz. Şarj cihazını prizde bırakmak elektriği boşa harcar mı?

Şarj cihazını prizde bırakmak elektriği boşa harcar mı?

Yani “Şarj cihazını prizde bırakmak elektriği boşa harcar mı?” veya “Bağlı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?” Sorunun cevabının ne olduğunu merak ediyorsanız hemen tanıtalım. Evet elektrik harcar. Ancak bu, tüm cihazlar için geçerli değildir. Tükettikleri miktar da çok değişkendir. Detaylar burada…

yük gemisi

Bugün kullandığımız tüm şarj cihazları, elektrik devrelerini birbirine bağlayan küçük invertörler içerir. Bazı gelişmiş modellerde bile yerleşik voltaj ve akım ölçerler ve sınırlayıcılar bulunur. Dolayısıyla prize taktığımızda bu sistemin kendi içinde çalışması için çok az elektrik tüketimi oluyor.

Ancak özellikle laptoplarda gördüğümüz bazı şarj cihazları iki parçadan oluşuyor. İlk kısım sadece bir uzatma kablosudur. Bu kısım nispeten büyük bir transformatöre bağlanır ve ondan gelen kablo bilgisayara elektrik iletir.

Bağlantı kablosu trafoya bağlı değilse elektrik tüketmez. Aynı şekilde uzatma prizlerimiz de kendilerine bağlı herhangi bir şey olmadığı sürece elektrik tüketmezler. Bu nedenle elektrik tüketimi ilk olarak trafo kısmında başlamaktadır.

priz şarj cihazı

Tabii telefon, akıllı saat veya bilgisayar şarj olmazsa bu adaptörler o kadar az güç tüketir ki neredeyse faturada fark edilmez. Ortalama bir miktar vermek gerekirse, akıllı telefon adaptörü yılda birkaç Türk Lirasından fazla tüketmeyecektir.

Ancak eve baktığımızda her evde çeşitli ürünler için 5 ila 10 adet şarj cihazı bulunuyor. Tüm bu cihazlar bağlandığında yıl sonunda faturaya yansıyacak tutar da aynı oranda artacak. Tabii en uç örneklerde bile 50-60 TL’ye mal olacak.

Ama burada genele bakmamız gerekiyor. Türkiye’de 20 milyon hanenin her biri kullanmadıkları elektriğin bedelini bu kadar ödese yıllık faturası 100 milyon liraya yakın olur. Bu sadece ekonomiyi değil, atmosfere salınan karbondioksiti de olumsuz etkiliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın