medyauzmani.com

Şarj aletini prizde bırakmak elektrik harcar mı? İşte aylık ücret!

Elektrikli teknolojik cihazlar artık hayatımızın her alanında yanımızda. Öyle ki evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalardan şöminelere, televizyondan arabalara ve hatta kollarımızdaki saatlere kadar neredeyse her şey elektrikle çalışıyor. Üstelik bu cihazların çoğu için farklı adaptörler kullanıyoruz ve çoğu zaman fişten çekmiyoruz. Şarj aletini prizde bırakmak elektrik harcar mı? Bu, şarj cihazının prizde kalan aylık maliyetidir.

Şarj aletini prizde bırakmak elektrik harcar mı? İşte aylık ücret!

Elektrik faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle pek çok kişi “Şarj cihazını prizde bırakmak için mi kullanılır?” diye soruyor. Hemen soruya cevap verelim. Evet, şarj cihazını prizde bırakmak elektrik tüketir. Ancak bu, tüm cihazlar için geçerli değildir. Ayrıca tüketim miktarları o kadar düşüktür ki birçok cihaz için göz ardı edilebilir.

Telefonlardan bilgisayarlara kadar teknolojik cihazlarımızı şarj etmek için kullandığımız adaptörlerin neredeyse tamamı elektrik devrelerini birbirine bağlayan küçük adaptörler içerir.

Bu nedenle karşı uçta şarj olacak telefon, bilgisayar ya da batarya olmasa bile sistemin kendi içinde çalışabilmesi için çok küçük bir elektrik tüketimi söz konusudur. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, bu tüm cihazlar için geçerli değildir.

Örneğin özellikle laptoplarda gördüğümüz bazı şarj cihazları iki parçadan oluşuyor. İlk kısım sadece elektriği ileten bir tel. Bu nedenle trafonun bulunduğu ikinci kısma bağlanmadıkça veya trafo PC-TV gibi bir cihazın içinde olmadıkça elektrik tüketmezler. Çünkü tüketim önce transformatörün bulunduğu kısımda başlamaktadır.

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Ancak bahsedildiği gibi teknolojik bir cihaz şarj edilmiyorsa bu adaptörlerin tükettiği elektrik o kadar az ki fark edilemiyor. Aslında ortalama tutarı paylaşacak olursak akıllı telefonlarda kullandığımız adaptörler bir yıl boyunca prize takılı kalsa bile en fazla birkaç TL tüketecektir.

Tabii bu tüketime bireysel olarak değil aile ya da toplum açısından baktığımızda çok büyük bir tüketim ortaya çıkıyor. Örneğin 3-4 kişinin yaşadığı ortalama bir evde 5-10 şarj cihazı varsa tüm bu cihazlar sürekli bağlı olduğunda yıllık tüketimleri 60-70 TL olacaktır.

Bu tüketim değeri, bireysel kullanıcılara hiçbir şey ifade etmeyecek kadar küçük görünebilir. Ancak Türkiye geneline baktığımızda ve benzer şekilde ortalama 20 milyon haneyi ele aldığımızda ayda 10 milyon TL, yılda ise 100 ile 120 milyon TL arasında elektrik tüketimine neden olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle şarj cihazını prizde bırakmak az elektrik tüketse de bu cihazların kullanılmadığı zamanlarda mümkün olduğunca prizden çekilmesi gerekir çünkü bu Türkiye’de ve hatta dünyada büyük bir kayba neden olur.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın