medyauzmani.com

Samsung’tan son işlemci sitesi testlerde şaşırttı!

İşlemciler akıllı telefonlarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreçte Samsung, son yıllarda Exynos işlemcili Qualcomm ve MediaTek gibi işlemci üreticilerinin arasına katıldı. Uzun süredir bazı modellerinde Exynos işlemciler kullanan Samsung, yeni işlemcisiyle Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakmayı başardı.

Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 2’yi geçmeyi başardı

Son zamanlarda işlemciler, ışın izleme teknolojisini kullanarak mobil oyun performansını önemli ölçüde artırdı. Henüz yeni bir sistem olsa da yakında tüm önde gelen işlemcilerde ışın izleme teknolojisini göreceğiz. Samsung, Exynos 2200 işlemcisi ile bu konuda başı çekiyor.

Samsung Exynos 2200 işlemci, Basemark’ın Vitro GPU testlerinde Snapdragon 8 Gen 2’den daha iyi performans gösteriyor. Vitro GPU testlerinin oyunlardaki 3 boyutlu içeriklerde mobil grafik işlemcilerin performansını ölçtüğünü belirtmekte fayda var. Bu tür karşılaştırmalar mükemmel sonuçlar vermese de işlemciler hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Bu testlerde Exynos 2200 ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 karşı karşıya geliyor.

Her iki işlemci de aynı teknolojiyi desteklese de farklı donanımlar kullanarak Vulkan API ve ışın izleme desteği sunuyorlar. Samsung, RDNA 2 mimarisi ve Exynos 2200’ün Xclipse 920 GPU’su için AMD ile iş birliği yaptı. Qualcomm ise ışın izleme özelliklerini Adreno 740 GPU’ya entegre etti.

Test sonuçlarına baktığımızda beklenmedik bir şekilde yeni nesil Exynos 2200, mevcut amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2’den daha yüksek ortalama rakamlar sunuyor. Öte yandan Snapdragon 8 Gen 2, en yüksek FPS değerlerini barındırıyor. Ancak Snapdragon’un aynı anda elde ettiği daha düşük FPS değerleri bu sonuca yol açtı.

Elbette bu tür testler yanıltıcı olabiliyor ve tek bir noktaya odaklanabiliyor. Dolayısıyla kesin bir zaferden söz edemesek de Exynos 2200’ün son dönemin popüler işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi geçmesi yine de etkileyici.

Peki ışın izleme teknolojisi ve işlemci performansı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın