medyauzmani.com

Samsung’tan rekor düşüş! – Teknolojihaberleri.org.tr

2022 yılı, kıyasıya bir rekabete sahne olduğu için akıllı telefon sektörü için de oldukça başarılı geçti. Birçok şirket bu süreçte boyutlarını büyüttü. Bunlardan biri olan Samsung, verimli bir yıl geçirse de son çeyrekte yaşadığı düşüş, uzun zaman sonra ilk kez yaşandı.

Samsung dördüncü çeyrek verilerinde yüzde 69 düşüş yaşadı

Akıllı telefon dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Samsung, dördüncü çeyreğe ilişkin ön rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Şirket, Ekim ve Aralık aylarını kapsayan çeyrekte yaklaşık 55,2 milyar gelir elde etti. Ancak şirket kar penceresinde önemli bir zarar yaşadı.

Samsung'un dördüncü çeyreği

Samsung, dördüncü çeyrekte kazanç payında yüzde 69’luk bir düşüş gördü ve 3.4 milyar dolara geriledi. Bu tablo, şirketin son sekiz yılda gördüğü en kötü tablo. Samsung yaptığı açıklamada durumla ilgili şu ifadelere yer verdi.

Muhtemel bir küresel ekonomik yavaşlama da dahil olmak üzere devam eden dış belirsizliğin ortasında, yavaşlayan talep ve zayıf akıllı telefon satışlarından kaynaklanan bellek iş sonuçlarında önemli bir düşüş gördüğümüz için brüt kar çeyrekten çeyreğe keskin bir şekilde düştü.

Öte yandan TrendForce’a göre düşüşün nedeni belli. Bu durumun temel nedeni tüm dünyada yaşanan ekonomik belirsizliktir. Ayrıca DRAM ve NAND dahil olmak üzere bellek yongalarına olan talebin keskin bir şekilde düşmesi de bu durumdaki ana etkenler arasında yer alıyor.

Samsung'un dördüncü çeyreği

Elbette akıllı telefon sektöründe genel bir düşüş yaşandı. Samsung, Flip and Fold serisi ile katlanabilir akıllı telefon pazarına hakim olsa da 2022 son çeyrekte yüzde 4’lük bir düşüş gördü. COVID-19’un neden olduğu pandemi sürecinde, birçok kişinin teknolojik aletlere yönelmesi, dünya çapındaki savaşlar ve ekonomik sorunlar nedeniyle akıllı telefon pazarında önemli bir düşüş yaşandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın