medyauzmani.com

Samsung sonunda cips krizini çözdü!


Dünya çapında devam eden çip krizi, telefon, tablet, araba ve diğer birçok elektronik cihazın üretimini olumsuz etkiledi. Bu durum son aylarda biraz düzelse de sorunlar devam ediyor. Karşılaştığı sorunlarla tekrar yüzleşmek istemeyen Samsung, chip üretiminde yeni adımlar atıyor.

Samsung, üretim teknolojisini ve miktarını artırmayı hedefliyor

Samsung, her ne kadar teknolojik cihazlarıyla tanınsa da şirket, birçok marka için ürettiği çipleri de bünyesinde barındırıyor. Snapdragon 8 Gen 1 işlemciler üreten Güney Koreli üretici, Apple ürünleri için de bellek yongaları sağlıyor. Her şirkette olduğu gibi Samsung da son dönemde salgından olumsuz etkilendi.

Samsung’un yarı iletken üretimindeki en büyük rakibi olan TSMC de benzer nedenlerle üretim kesintileri yaşadı. Öte yandan Samsung, bu sorunların önüne geçebilmek adına chip üretiminde yeni planlar paylaştı.

Güney Koreli üretici, 2025 yılında daha güçlü ve verimli yongaların üretilmesine olanak sağlayacak 2 nm sürecini tamamlamayı planlıyor. 2027 yılına kadar, daha gelişmiş yongalara kapı açacak olan 1.4 nm üretim aşamasını başlatmayı hedefliyor.

Samsung, yeni teknolojilerin yanı sıra üretim kapasitesini artırmak ve bir daha yarı iletken sorunlarıyla karşılaşmamak istiyor. 2027 yılına kadar şirket, gelişmiş çip üretim kapasitesini 2022’ye kıyasla 3 kattan fazla artırmayı hedefliyor. Güney Koreli üretici, Güney Kore ve ABD’deki mevcut tesislerine ek olarak Teksas’ta faaliyet göstermek üzere yeni bir fabrika kurmayı planlıyor.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/Samsung-cip-krizini-cozmek-icin-calismalara-basladi-4.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Bu geliştirme adımları ve artan üretim kapasitesi ile Samsung, TSMC’yi yakalamak istiyor. Tayvan merkezli şirket, AMD, Nvidia ve Intel’in yanı sıra Apple M1 ve M2 işlemcileri için çeşitli yongalar üretiyor. Öte yandan Samsung, yaptığı yeni atılımlarla chip krizinden kurtulmak ve maliyetleri düşürmek için hesaplamalar yaparken bir yandan da bazı TSMC müşterilerinden kurtulmayı hedefliyor.

Peki Samsung’un çip üretimindeki yeni adımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın