https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Sahte bir SSD’yi nasıl anlarsınız? [2023 Güncel]

Sahte bir SSD’yi nasıl anlarsınız? [2023 Güncel]

Son günlerde özellikle Kingston sahte SSD, hard disk, USB bellek vb. Kendi ürünlerini üretip satan dolandırıcılar gündemde. Birçok kullanıcıyı mağdur eden bu sahte SSD’ler bilgisayarınızın ana kartına zarar verir ve ödediğiniz parayı çöpe atar. Peki aldığınız SSD’nin sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte bu kılavuzda, “Sanal SSD nasıl tespit edilir?” sorusunu cevapladık.

Sahte SSD’leri nasıl anlarsınız?

“Bu tür ekipmanların sahte ürünlerini ayırt etmek çok zor.” Ne yazık ki bu geçerli bir görüş çünkü alanında uzman bazı bilgisayar mühendislerinin tespit etmesi zor olan sahte sabit diskler var. Ancak piyasadaki en yaygın sahte ürünlere bakıldığında kendilerini aştıkları bazı noktalar vardır. Rehberimizdeki adımları aynen uygularsanız SSD sürücünüzün sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sahte SSD dosyaları nasıl anlaşılır?
  1. Öncelikle satın aldığınız ürünün kutusunu, markanın internet sitesinde bulabileceğiniz orijinal kutunun fotoğrafları ile karşılaştırın. Ama hatırla! Ürün kutularını birebir kopyalamak artık çok kolay. Bu nedenle görseldeki kutu ile ürün kutunuzun birebir eşleşmesi SSD’nizin orijinal olduğunu göstermez.
  2. Satın aldığınız ürünün yazılımını markanın internet sitesinden indirin. Ardından SSD’yi bilgisayarınıza bağlayın ve yazılım üzerinden ürün bilgilerini kontrol edin. Eğer yazılım sahte bir ürün ise seri numarası olmayacağı için hata gösterecektir.
  3. Markalama Programı dışında CrystalDiskInfo’da da ürününüze bakın. Programdaki tüm verileriniz doğruysa üçüncü adımı geçmişsiniz demektir.
  4. Markanın yazılımını ve CrystalDiskInfo’yu inceledikten sonra asıl testimize geliyoruz. SSD performans testleri. (SSD performans testleri ile ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz) AS SSD Benchmark testi, sahte ile orijinal ürünü net bir şekilde ayırt eden testtir. SSD okuma/yazma hızı tablo biçiminde AS SSD Benchmark testi sayesinde ürününüzün gecikme süresini de görebilirsiniz. Test sonuçlarınızı markanın web sitesindeki verilerle karşılaştırırsanız, tebrikler! Dördüncü ve son aşamayı geçtiniz!

4 adımlık bu kısa kılavuz ile SSD’nizin sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki adımlardan herhangi biriyle ilgili bir sorun yaşarsanız, SSD’yi bilgisayarınızdan hemen ayırın ve satıcınızla iletişime geçin.

Güvenilir satıcı yok mu?

Yeterince donanım bilgim yok diyorsanız, kılavuzda belirtilen testleri yapamazsınız, size verebileceğimiz bazı öneriler var. SSD satın alacağınız satıcılar, olabildiğince uzun süre kurumsal teknoloji pazarları olmalıdır. Bu işyerleri doğrudan markalardan toptan ürün aldıkları için üçüncü taraf satıcılara göre taklit ürünlerle karşılaşma olasılığı en az olan yerlerdir. Ayrıca ürünü satın aldıktan sonra bir sorunla karşılaşırsanız muhatap bulmanız daha kolay olacaktır.

Bu kılavuzun sizin için yararlı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın