medyauzmani.com

Sabit disk (HDD) alırken nelere dikkat edilmelidir?


Bilgisayar kasası montajı yapıyorsanız, mevcut donanımınız arızalıysa veya masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın hafızasını artırmak istiyorsanız HDD ve SSD olmak üzere iki farklı depolama seçeneği bulacaksınız. Harddisk satın alırken dikkat edilmesi gereken harddisk nedir ve SSD’ye göre avantajları nelerdir sorusunu bu yazımızda detaylı olarak cevaplıyoruz.

Sabit disk sürücüsü (HDD) satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bilgisayarımıza harddisk alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap vermeden önce SSD ile olan farklarından bahsedelim. Günümüzde hala en popüler depolama çözümleri arasında yer alan sabit diskler, birçok mekanik parça ve disk içeren bir veri depolama aracıdır.

Resimlerde gördüğünüz gibi içerisinde metal CD benzeri diskler var ve sistem bilgileri buraya yazıyor, kaydediyor ve okuyor. SSD’leri hareketli parçası olmayan, yeni teknolojileri destekleyen, çok hızlı ve hücrelerde veri toplayan büyük boyutlu hafıza kartları olarak düşünebiliriz.

Mekanik olarak hareketli parçası olmadığı ve enerji tüketimi daha düşük olduğu için fiziksel olarak daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Diğer bir deyişle, SSD’ler ikili karşılaştırmada hemen hemen her alanda liderdir.

Ancak buna rağmen, sabit diskler bugün hala sabit disk satışlarını geride bırakıyor. Bunun en büyük nedeni ise uzun yıllardır bizde olan bir teknoloji olması ve fiyatlarının oldukça uygun olmasıdır. Örneğin, 1 TB SSD’nin maliyeti, sabit disk sürücüsü ile aynı boyutun 2 veya 3 katıdır.

Sabit disk alırken nelere dikkat edilmelidir?

Tabii burada fiyat farkı SSD’nin türüne ve hızına göre 10 kata kadar çıkabiliyor. Bu nedenle birçok kişi, yüksek kaliteli veya uygun fiyatlı bir depolama sistemi kurarken bir maliyet karşılığında sabit diskleri seçer. Hatta bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, işletim sistemini hızlandırmak için Windows kurabilecekleri SSD’nin yanında ek depolama için bir sabit disk (HDD) satın almayı tercih ediyor. Peki hard disk yani hard disk alırken nelere dikkat edilmelidir?

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın