medyauzmani.com

Roscosmos uzayda mahsur kalan mürettebatı kurtaracak!

Rus uzay aracı sıvı sızıntısı nedeniyle arızalandı. Normal şartlar altında Mart ayında Dünya’ya dönecek olan ekipte iki astronot ve bir astronot yer alıyor. NASA, geri dönüşleri için Elon Musk’ın SpaceX şirketi ile görüşmeye başladı. Ancak Roscosmos, mürettebatın dönüşü için önümüzdeki ay uzaya yedek bir gemi gönderecek. Peki NASA konu hakkında ne diyor? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Roscosmos, mürettebatın uzayla sınırlı olmadığına inanmıyor

NASA ve Roscosmos, mahsur kalan kozmonot Frank Rubio, kozmonot Sergey Prokopyev ve kozmonot Dmitry Petlin’i geri getirmek için uzay aracı gönderecek. Rusya’nın çalışmaları uzun süredir devam ediyor. Bugün açıklanan raporlara göre Roscosmos, Soyuz MS-23 uzay aracını 20 Şubat’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek.

Üç kişilik mürettebat genellikle Mart ayında uzaya döner. Bu nedenle Roscosmos ve NASA, ekibin mahsur kalmadığını ve hala zamanları olduğunu belirtiyor. Aslında Roscosmos, gönderecekleri uzay aracını kurtarma aracı yerine yedek olarak anmayı tercih ediyor.

Öte yandan Elon Musk’ın kurduğu uzay şirketi SpaceX’in Crex Dragon uzay aracı da uzayda. Ancak, bu araç şu anda acil bir durumda askıya alınmıştır. Soyuz MS-23 uzaya gittiği ve acil bir sorun olmadığı sürece bu araca geri dönecektir. NASA, Roscosmos’un onu uzaya gönderme ve mürettebatı iade etme kararını onayladı.

Roscosmos, uzay aracının arızasının nedenini araştırmaya da devam ediyor. Birçok gözlemci, bu sorunun küçük bir göktaşının çarpması nedeniyle oluştuğunu düşünüyor. Ancak bunun için özel bir açıklama yok. Ayrıca Roscosmos’un insanlı uzay uçuşu programlarının genel müdürü Sergey Krikalev, sızıntının nedeninin herhangi bir üretim hatası olmayacağını belirtti.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın