medyauzmani.com

Renk değiştiren BMW i Vision Dee’yi inceledik!

Bu yıl Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023 teknoloji fuarına birçok otomobil üreticisi katıldı. Geçen yılki fuarda sadece siyah ve beyazı dönüştürebilen BMW’nin yeni otomobili BMW i Vision Dee, bu yıl tamamen renk değiştiren bir formda sunuldu. SDN kurucusu Hakkı Alkan, arabanın olabilecek her parçasını kontrol etti.

BMW i Vision Dee’yi CES 2023’te inceledik!

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Geçtiğimiz gün gerçekleşen BMW etkinliği bir yıldızlar geçidine dönüştü. Knight Rider-Black Lightning serisinin ana kadrosu David HasselhoffEski California Valisi, Ünlü Oyuncu Arnold SchwarzeneggerBirçok isim yer almaktadır.

BMW’nin neyi vurgulamak istediğini etkinlikte gördük. Burada Knight Rider’ın Pontiac Firebird markası KITT ve Herbie’nin Volkswagen Beetle: iVision Dee ile Tam Gaz sahne alıyor. Elbette mesaj, üçünün bir arabadan çok daha fazlası olduğuydu.

Yeni lanse edilen i Vision Dee’nin teknik özellikleri paylaşılmamış olsa da otomobilde tanıtılacak birkaç teknolojiyi görmüş olduk. Her neyse, Dee, Dijital Duygusal Deneyim anlamına gelir. Bu yüzden sürücüsü ile sürekli iletişim halinde kalacak akıllı bir cihaz olacağını biliyoruz.

Arabanın tasarımına baktığımızda şeklinin çok sade olduğunu fark ediyoruz. Aynı zamanda BMW’nin e-mürekkep teknolojisini kullanır. Ancak geçen yıl tanıtılan iX Flow modelinden farklı olarak sadece siyah ve beyazın tonları arasında değil, tüm renkler arasında geçiş yapabiliyor.

Elbette bu konsept otomobil sadece dış tasarımdan daha fazlasına sahip. Örneğin iç konsola baktığımızda herhangi bir ekran görmüyoruz. Alternatif olarak, ön paneldeki Shy-Tech dokunmatik sensörler, sürücünün ön camda görüntülenecek 4 farklı dijital içerik seviyesi seçmesine olanak tanır.

BMW’nin bugün tanıttığı i Vision Dee’nin artık bir konsept olmayacağını da belirtelim. Çünkü firmanın 2025 yılında satışa sunacağı yeni NEUE KLASSE modellerinde neler göreceğimize dair bir fikir veriyor. Yani tam olarak aynı otomobil olmasa da sunulan bu özellikleri kendimiz deneyimleyebileceğiz.

iVision Dee Özellikleri

Son olarak burada aklımıza gelen bir soruyu soralım. Türkiye’de satılan otomobillerin renk işlemleri lisans kapsamında yapılmaktadır. Öyle ki birkaç dakikada tamamen çıkarabileceğiniz farklı renkte bir boyanız olsa bile yola çıkmadan önce ruhsat almanız gerekiyor.

Ancak sarıdan yeşile, maviden kırmızıya, lacivertten turuncuya kadar pek çok renge girebilen i Vision Dee gibi otomobiller için geçerli bir madde yok. Bu nedenle araçlar ya bu özellik olmadan satılacak ya da 2025 yılına kadar sadece gri olarak değerlendirilebilecek yeni bir düzenleme yapılacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın