https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » PyTorch, AI teknolojisine yenilik getiriyor!

PyTorch, AI teknolojisine yenilik getiriyor!

Torch kitaplığına dayalı açık kaynaklı bir makine öğrenimi yazılımı olan PyTorch, bilgisayarla görme ve doğal dil işleme gibi uygulamalarda kullanılır. 2018 yılında Facebook (Meta) tarafından geliştirilmeye başlanan program ile bugüne kadar önemli projelere imza atıldı. Şimdi PyTorch ile yeni bir dönem başlıyor.

PyTorch’un arkasında Intel desteği de var

Eylül 2022’de kurulan PyTorch Foundation, daha fazla açık yönetim ve daha fazla işbirliği ve katkı alıyor. Aralık 2022’de PyTorch 2.0’ın beta sürümünün piyasaya sürülmesiyle birlikte kuruluş ilk meyvelerini alıyor. PyTorch 2.0 şimdiye kadar açık kaynak projesine yeni kod ve yetenekler gönderen 428 farklı katılımcıya ulaşmayı başardı.

PyTorch 2.0’ın birincil odak noktası “performans”tır. Language Large Models (LLMs) ve Yapay Zekanın merkezinde yer alan Accelerated Transformer, farklı kavramlar arasında iletişimi sağlayarak projenin ana hedefi olarak gösterilebilir.

Transformers, GPT-4 gibi OpenAI modelleri de dahil olmak üzere üretken yapay zekanın bu seviyeye ulaşmasını sağlayan temel teknoloji olarak öne çıkıyor. PyTorch 2.0 ile oluşturulan dönüştürücüler, yapay zeka eğitimi ve çıkarım için kritik destek sağlar.

PyTorch 2.0 iddiasını sürdüren Intel, bu projenin en büyük destekçilerinden biridir. Yapay zeka ve makine öğreniminde ekran kartlarının önemi sıklıkla vurgulansa da Intel, işlemcilerin de bu süreçte önemli rol oynadığını belirtiyor.

Discord, yapay zeka destekli bir sohbet robotunu duyurdu!

Bu nedenle Intel, PyTorch 2.0 için işlemcilerinde önemli iyileştirmeler hazırladığını duyurdu. Yeni optimizasyonla, Intel kullanıcıları en büyük modelleri kullanırken bile en yüksek performansı almayı bekleyebilirler.

ChatGPT ile şirketler artık yapay zeka alanında daha ciddi adımlar atıyor. PyTorch 2.0 projesi bunun en büyük kanıtlarından biridir. Peki PyTorch 2.0 ve Intel’in gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın