medyauzmani.com

Otomobilin kilometresinin düşürülmesi durumunda karar açıklandı!


Otomotiv endüstrisi tüm dünyada bazı sorunlarla karşı karşıya. Ülkemizdeki ekonomik durum ışığında bu sorunlar giderek artmaktadır. Sonuç olarak, Türkiye’deki alıcılar genellikle ikinci el otomobil pazarına yöneliyor. Ancak bu noktada fırsatçılar için gün yükselebilir. Bunlardan biri, kilometresi düşen otomobilin durumu bugün sona erdi.

Mahkeme, kilometresi düşürülen otomobilin davasında alıcının hak sahibi olduğuna karar verdi.

Sözko gazetesinde yer alan habere göre, 2017 yılında araç satın alan BT isimli bir vatandaş, aracını kontrol ederken olumsuz bir tavır fark etti. 220 bin kilometre olması gereken otomobilin 262 bin kilometre olduğunu anlayan alıcı, bu konuda Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

Kilometresi azaltılmış araba

BT mağduru gerçeği öğrenince önce A.Ö.’yü aradı. , durumu anlattı ancak 2017’de cevap alamayınca mahkemeye verdi. Alıcı dilekçesinde, aracı teslim aldıktan kısa bir süre sonra motorunun bozulduğunu ve arızaları gidermek için 26 bin lira harcadığını belirtti.

Daha sonra otomobilin kendisine çok fazla masraf çıkardığını belirten alıcı, 2017 yılından itibaren kendisine yasal faizin ödenmesini talep etti. Öte yandan otomobil satıcısı iddiaları yalanladı. A.Ö belirtti. Aracın kilometresini kesinlikle değiştirmediğini ve arızanın davacının yanlış kullanımından kaynaklanmış olabileceğini.

Kilometresi azaltılmış araba

Bugün arabanın 5 yıllık durumu tamamlanmış olup, kilometresi düşürülmüştür. Mahkeme alıcıyı haklı buldu. Bilirkişi raporuna göre otomobilin kilometresi 55 bin kilometre azaldı. O zamanki hesaba göre otomobilin 8 bin lira değerinde değer kaybettiğine karar verildi. Mahkeme, 2017 yılından bu yana davalıdan 8 bin liranın yasal faiziyle birlikte alınması ve davacıya teslim edilmesi gerektiğine hükmetti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın