medyauzmani.com

Otel Programı Nedir, Ne işe Yarar

Otel programı günümüzde otellerde bulunması gereken teknolojik bir sistemdir. Otelinize gelen müşterilerinizin kendilerini ayrıcalıklı hissetmeleri ve ihtiyaçlarının karşılanması için bu sistem gereklidir. Bu sistem paradan da tasarruf etmenizi sağlayabilir. Oteller için tasarlanmış olan bu sistemler oldukça kullanışlı ve kullanımı kolaydır aynı zamanda kurulum sonrasında ihtiyaçlarınıza göre ek özellikler ekleyerek sistem ayarlarını beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. Basit ve kolay yapısı nedeniyle otel otomasyonu otellerin olmazsa olmazıdır.

Mevcut içeriği ve basit kullanıcı arayüzünde karmaşık fonksiyonların bulunmaması nedeniyle operatörlerin eğitim almadan rahatlıkla kullanabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Bir otel otomasyon programı kullanarak, her türlü otel operasyonundaki karışıklığı ortadan kaldırmak için bu sistemi kullanabilirsiniz.

Otel otomasyonu ne yapar?

Rezervasyon Otomasyonu

Otel otomasyonu, birden fazla yeni rezervasyon ekleme olanağı sağlar. Ayrıca rezervasyon yaptırırken şunları da yapabilirsiniz;

• Yeni bir rezervasyon yapmak için ana sayfadaki “Doğru odayı ayırt” seçeneğine tıklayarak rezervasyon oluşturabilirsiniz.
• Günlük oda müsaitliği kontrol edilerek uygun oda seçilerek yeni rezervasyonlar eklenebilir.
• Rezervasyonları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Kayıtlı rezervasyonları düzenlemek veya görüntülemek için otomasyon ana sayfasındaki aylık oda rezervasyonları listesinden erişilebilir.
• Misafir ekleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Misafir butonundan yeni bir misafirin rezervasyon bilgilerini görüntülemek, eklemek, düzenlemek veya eklemek için işlemler yapabilirsiniz.
• Koleksiyonları görüntüleyebilir ve ekleyebilirsiniz. Müşterilerin rezervasyondaki teslim alma bilgilerini görüntülemek, düzenlemek veya silmek için Paket Al/Öde düğmesini kullanarak işlem yapabilirsiniz.
• Grup rezervasyonlarını kontrol edebilirsiniz. Web sitemin rezervasyonlar menüsünde grup rezervasyonu sekmesine tıklayarak otel otomasyonu ile grup rezervasyonları ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.
• Doluluk oranlarını kontrol edebilirsiniz. Otel otomasyonu, seçtiğiniz tarih aralığındaki odaların müsaitliğini kontrol etmenizi sağlar.

Misafir işlemlerinin otomasyonu

Misafirleri kaydedebilir ve düzenleyebilirsiniz. Otomasyon dizinine yeni bir rezervasyon girişi yaptığınızda misafir eklenirse, misafir otomatik olarak rehbere eklenir. Rezervasyon kayıtlarının yanı sıra hızlı ekleme veya misafir menüsünden detaylı ekleme butonları ile misafir listesi kayıtları, misafir düzenleme gibi işlemleri de kontrol edebilirsiniz.

Tesis operasyonunun otomasyonu

Yapısal önlemler alabilirsiniz. Otomasyondaki kurulum bilgileri ile ilgili anlaşma yapmak için kurulum menüsündeki Liste sekmesine tıklayarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
• Oda tiplerini düzenleyebilir ve ekleyebilirsiniz. Otomasyon sisteminde tesise yeni bir oda tipi eklemek isterseniz, ‘Kurulum’ menüsüne tıklayıp, ‘Oda tipi’ sekmesine giriş yaparak ve ‘Yeni oda tipi ekle’ seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.
• Odaları düzenleyebilir ve ekleyebilirsiniz. Otomasyon sisteminden tesise yeni oda eklemek için “Oda” sekmesine giriş yapıldıktan sonra “Kurulum” menüsünde “Yeni oda ekle” seçeneğine tıklanır.
• Oda durumunu güncelleyebilirsiniz. Odaların durumunu temiz oda, kirli oda veya boş oda olarak manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Odada yapılan rezervasyonlar check-out yapıldığında odalar otomatik olarak kirli oda durumuna geçebilmektedir. Oda “Müsait Değil” durumuna ayarlanmışsa, ana sayfada “Müsait değil” olarak görünecek ve oda temizlenene kadar rezervasyon yapılabilmesi için devre dışı bırakılacaktır.
• Kat personel raporu yapabilirsiniz. Oda durumunu otomasyonda anlık olarak görmek için “Odalar” sekmesindeki kurulum menüsünden giriş yaptıktan sonra oda temizlik seçeneklerini kontrol edebilirsiniz.
• Konaklama türünü ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. Konaklama tipini otomasyon sistemi üzerinden eklemek, düzenlemek veya silmek için kurulum menüsündeki konaklama tipi sekmesine tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Periyodik fiyat otomasyonu

Otelin otomasyonla bağlı olduğu online kanallardan, normal fiyat menüsünden, “Toplu güncelleme” sekmesinden müsaitlik, fiyat, fiyat ayarlaması, konaklama veya kısıtlama işlemlerini yapabilirsiniz.

Raporlama otomasyonu


Otele ait raporları otomasyondan çıkarabilirsiniz. Raporlarınızı görüntülemek için, Raporlar menüsündeki arama seçeneğini kullanarak istediğiniz raporu arayabilir veya istediğiniz rapor seçeneğine tıklayarak alabilirsiniz. Hangi raporları görüntüleyebilirsiniz?

• Gelir raporları için başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini ve arama kriterlerini seçtikten sonra, gelir raporlarını dağıtmak için kontrol düğmesine tıklayabilirsiniz.
• Tahsilat raporlarını kontrol etmek için başlangıç-bitiş tarihi, ödeme şekli ve arama kriterlerini görüntüledikten sonra onay işareti butonuna tıklayabilirsiniz.
• Misafir raporları için başlangıç ​​ve bitiş tarihini seçtikten sonra onay butonuna basmanız yeterlidir.
• Aynı şekilde verileri girip, arama kriterlerini seçip “Kontrol Et” butonuna basarak gider raporlarına ulaşabilirsiniz.

• Oda raporları için ayarlamak istediğiniz yılı seçtikten sonra onay işareti butonuna tıklamanız yeterlidir.
• Check-in yapacak kişilerin raporu için check-in tarihlerini ve fiyat görünümlerini seçtikten sonra “Check” butonuna basmanız gerekmektedir.

Kimlik beyanının otomasyonu

Otel yazılımı ile kimlik bildirimleri Jandarma kimlik bildirimi ile entegre çalışmakta ve sistem otomatik olarak bildirim yapmaktadır.
Entegrasyon, kimlik bildirim sisteminde web servis sürecini etkinleştirmek için Jandarma Genel Komutanlığı ile iletişime geçilmesini gerektirir. Web servis işlemini etkinleştirdikten sonra kurulum menüsünden Liste sekmesine tıklayarak düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Temassız menü modülü

Temassız Menü ile HMS’de depolanan stok kalemlerini, müşterilerinizin akıllı telefonlarında okuyabilecekleri QR kodlu bir menüye dönüştürürsünüz. Müşterilerinizin akıllı telefonlarının tarayıcısında açılacaktır. Bu sayede müşterilerinize fiziksel bir menü sunulmaz ve personel ile müşteriler arasındaki iletişim en aza indirilir.

Otel yazılımının faydalarını görmek için https://www.hmsotel.com/ tıklayın.

Yorum yapın