medyauzmani.com

Operatör sözünü tutuyor mu? İnternet hız testi nedir ve nasıl yapılır? -Teknolojihaberleri.org.tr


İnterneti hangi amaçla kullanırsanız kullanın, bağlantı hızınız önemlidir. İnternet bağlantı hızınız düşükse site içindeki web sitelerine ve sayfalara erişmeniz zaman alır. Çünkü hız testi Yani internet hız testi yaptırmak internetteki rahatınız için önemlidir. Test sayesinde saniyede kaç megabit internete bağlanacağınızı saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte internet bağlantınızın kalitesi hakkında da fikir edinebilirsiniz.

İnternet hız testi ile bağlantınızın kalitesini öğrenin

Herhangi bir internet servis sağlayıcısından internet hizmeti aldığınızda, size sunulan bağlantı hızı hakkında bilgi olacaktır. Ancak bazen ISS’ler sağladıkları internet hızı bilgilerine uyamayabilirler. Çeşitli nedenlere bağlı olarak internet hızınız düşebilir veya servis sağlayıcınız düşürebilir. Bu durumu fark edebilmek için öncelikle internet hızınızı test etmeniz gerekiyor.

İnternet hız testi yapmanın avantajlarından biri, gönderilen ve alınan verilerdeki, yani ping’inizdeki gecikmeleri bulma fırsatı sunmasıdır. Böylece ISP’niz tarafından sağlanan veri aktarım hızına ve veri indirme hızına kolayca erişebilirsiniz.

Bu arada internet hızınız sadece servis sağlayıcılarla ilgili olmayabilir. Kullandığınız modem ve kablo bağlantıları gibi farklı cihazların kalitesi de internet hızınızı etkileyebilir. Bu nedenle bahsi geçen testi düzenli aralıklarla yapmanız daha güvenilir bilgi almanızı sağlayacaktır.

İnternet hızını nasıl test ederim?

Bu test kapsamında öncelikle lokasyon bilgisi belirlenir. Ardından bulunduğunuz yere en yakın sunucu ile bağlantı kurulur. Veriler kullandığınız sunucuya gönderilir ve sunucudan yanıt alınır. Sunucuya gönderilen sinyal ve alınan sinyalin hızı da internet hızınızı belirler.

Sinyallerin gönderilmesi ve alınması tamamlandığında indirme işlemi başlar. İndirme işleminin amacı, kullandığınız bilgisayar ile sunucu arasındaki bağlantıyı değerlendirmektir. Böylece verilerin bilgisayarınıza ulaşma hızı, bilgisayarın verileri indirme hızı ve veri kaybı olup olmadığı belirlenir.

İnternet bağlantı hızınızı en hızlı ve en kolay şekilde test etmek istiyorsanız Milleni.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu platformda herhangi bir ücret ödemeden, üyelik gerektirmeden ve prosedürlerle uğraşmadan teste başlayabilir ve internet hızınızı ölçebilirsiniz.

Hız testi sayfasında internet bağlantı hız testini başlatmak için tek tıklamanız yeterli! Son olarak şunu da söyleyelim ki bu test sayesinde kullandığınız internet altyapısının sağladığı maksimum hızı görme şansınız var.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın