medyauzmani.com

Netflix şifre paylaşım yasağı politikasını genişletiyor

Netflix, pazarına rakipler çıktıktan sonra şifre paylaşan aboneler için karar aldı ve bunu önlemek için adımlar atacağını duyurdu. Netflix yaklaşık bir yıldır bu sorun üzerinde çalışıyor. Bugün yaptığı açıklamada politikalarını şifre paylaşımını engelleyecek şekilde genişleteceğini duyurdu. Peki şirket ne dedi? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Netflix şifre paylaşımını yasaklayarak yeni aboneler kazanacağını düşünüyor

Dün Netflix Ocak 2023 hissedar mektubunu paylaştı.Mektupta şifre paylaşımının şirket için yatırımı ve daha iyi hizmeti engellediğini açıkladı. Çünkü Netflix’e göre şifre paylaşımından dolayı abonelik sayılarında bir artış olmuyor ve bu da şirketin gelir artışına engel oluyor.

Netflix kullanıcılarının aboneliklerini paylaşma sebeplerinden biri de şirketin son bir yıl içinde Türkiye ve dünya genelinde birkaç kez gerçekleştirdiği fiyat artışı. Şirket, Latin Amerika bölgesinde gerçekleştirdiği testler sonucunda kullanıcılarının durum karşısında ilk olarak aboneliklerini sonlandıracağını belirtti. Ancak, parola paylaşmayı bırakmak zorunda kalan kullanıcıların bir süre sonra kişisel bir hesap alacaklarını açıkça belirtin.

Abonelik payından ayrılan ve yeni hesap açan kullanıcılar Netflix’e yeni gelir sağlayacaktır. Yenilik bu son test aşamasına geldikten sonra Netflix, parolalarını paylaşan kullanıcılardan ek ücret talep edecek. Şirket şu anda Latin Amerika’da parola paylaşan her ek kullanıcı için 3 ABD doları alıyor. İnovasyon tam bir daire çizerse, Amerika için 6,99 dolardan daha ucuza mal olacağı tahmin ediliyor. Diğer ülkeler için bu fiyat henüz bilinmiyor.

Abonelik paylaşım kurallarını IP adresleri, cihaz tanımlayıcıları ve hesap hareketleriyle uygulamayı düşünen Netflix, katkıda bulunanlara paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

Bugünün yaygın hesap paylaşımı, Netflix’e yatırım yapma ve Netflix’i büyütmenin yanı sıra işimizi kurma konusundaki uzun vadeli becerimizi baltalıyor. Kullanım Koşullarımız Netflix kullanımını tek bir hane ile sınırlandırsa da, bunun hesaplarını daha geniş bir kitleyle paylaşan üyeler için bir değişiklik olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, hangi cihazların abone hesaplarını kullandığını görme ve bir profili yeni bir hesaba aktarma gibi Netflix deneyimini geliştiren yeni özellikler geliştirmek için çok çaba sarf ettik. Üyeler, ücretli katılım sağladığımız farklı ülkelerde bulunuyor birlikte yaşamadıkları insanlarla Netflix’i paylaşmak için daha fazla ödeme seçeneğine sahip olacak.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın