medyauzmani.com

Netflix kimdir? İşte Netflix’in arkasındaki isimler

Dizi ve film izleme platformu Netflix her geçen gün daha popüler hale geliyor ve yayınladığı ürünlerle sosyal medyada büyük bir yer kaplıyor. Türkiye’de Son yıllarda faaliyetlerini artıran platform, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler. Peki Netflix kimin için?

Netflix’in sahibi kim? Bu işten kim sorumlu?

Çoğumuz Netflix’i internetin dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte kurulmuş bir şirket olarak düşünsek de aslında şirket Marc Rondolph ve Reed Hastings tarafından kuruldu. 1997 yılında kurulmuş. Mark Rondolph, Hastings’in Pure Atria’sının Pazarlama Direktörüydü. İkili bu şekilde tanıştı ve ardından daha büyük bir işletmeye kaydoldular ve Pure Atria’yı Rational Software’e taşıdılar. 700 milyon dolar sattı. Böylece Silikon Vadisi’ndeki en büyük satışı yapmış oldular. Sattıkları yıl, Netflix fikri ortaya çıktı.

kim netflix

Daha sonra film kiralama fikrine yönelen ikili, önce 2.5 milyon dolarlık yatırım aldı ve toplam 16 milyon dolarlık sermaye ile sektöre giriş yaptı. Netflix başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyetlerini başlattı. DVD satma ve kiralama Başladım. Ancak şirket kurulduktan bir yıl sonra DVD kiralama sektörüne odaklanmak istediği için DVD satışını durdurdu.

14 Nisan 1988’de satışa çıktıklarında sadece 30 çalışanı ve 925 DVD’leri vardı. Netflix, 1999 yılında aylık abonelik sistemini tanıttı ve yalnızca kiralama modelini terk etti. şimdi bu taraftan 190Netflix’in daha fazla hizmet veren amiral gemisi abonelik hizmeti fikri.

2007 yılına kadar posta ile DVD kiralama ile büyümeye çalışan firma, 2007 yılından itibaren yükseleceği segmente girmiştir. bağlı Film izleme imkanı sunan Netflix, 2010 yılında Kanada, ardından Latin Amerika ve Karayipler’e yayılarak uluslararası hizmetine başladı. House of Cards özel içerik olarak ilk kez 2013 yılında üretilmiştir.

Ardından 2016 yılında ülkemize giriş yapan Netflix artık Çin, İran, Suriye, Kuzey Kore, Rusya ve Kırım dışındaki tüm ülkelerde kullanılabiliyor. Nisan 2020 itibariyle şirket küreselleşti 193 Milyonlarca kullanıcısı var. 2016 ve 2017 yıllarında tüm dünyaya hizmet verebilmek adına ağır borçlanan şirket, 2020 yılı itibari ile en yüksek piyasa değerine sahip şirkettir. eğlence şirketi Oldu.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın