https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » NASA, Orion ile rekor kırdı! İşte ayın en detaylı görüntüsü

NASA, Orion ile rekor kırdı! İşte ayın en detaylı görüntüsü

NASA’nın Artemis 1 ay görevi ilk sonuçlarını veriyor. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ile Ay’a fırlatıldı. Orion uzay aracıÇok önemli fotoğraflar kaydetti. Ayrıca, insanları taşımak için şimdiye kadar tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha ileri giderek rekorlar kırdı.

Orion gelmiş geçmiş en uzak noktaya ulaştı

NASA’nın Orion uzay aracı o gün ay yörüngesine girdi. İnsansız uzay aracı için plan, aya insanlı uçuşlar yapılmadan önce gerekli testlerin yapılması. Ay’dan geri gönderdiği detaylı fotoğraflarla merak uyandırmayı başardı.

avcı dar eğim Yörünge adı verilen bir yörüngede hareket eder. NASA’ya göre Ay’dan 64.000 km uzaklıktadır. Ay’a ters yönde hareket eder, bu da yakıt ihtiyacını azaltır. Dünya’ya dönmeden önce ayın yarısının yörüngesinde dönecek.

Orion uçuşu sırasında yeni bir rekor kırdı. Daha önce astronotlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracının gittiğinden daha ileri gitti. Bu 1970 yılındaydı Apollon 13 Bu, onun tarafından belirlenen önceki rekoru kırdığı anlamına gelir.

Rekor, Dünya’dan 400.171 km uzaklaşarak Apollo 13 tarafından belirlendi. Orion’un Dünya’dan toplam 434.522 km mesafe kat etmesi bekleniyor. Uzay aracının bu mesafeye en geç Pazartesi günü ulaşacağı düşünülüyor.

Orion entegrasyon yöneticisi Jim Geffre, “Artemis, Orion sistemlerini ilerletmek için tasarlandı ve biz de ona gerçekten iyi bir geriye dönük yörünge yerleştirmeye karar verdik, bunu yapmanın gerçekten iyi bir yoluydu. Apollo 13’ün rekorunu kırmayı başardık.”

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın