medyauzmani.com

NASA güneşte dev bir patlama tespit etti


Güneş son zamanlarda çok hareketli günler görüyor. Patlamalar, biraz kararsız bir evrede olan Güneş’te sık sık meydana gelir. Dünya ile de yakından ilişkili olan patlamaların son örneği NASA tarafından kaydedildi. Güneşte meydana gelen patlamanın son zamanların en büyük patlamalarından biri olması dikkat çekiyor.

Güneşte büyük bir X1 patlaması

NASA’nın Güneş Dinamiği Gözlemevi yakın zamanda devasa radyasyon patlamasını yakaladı. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlama, X1 sınıfı Solar olay olarak nitelendirildi. NASA, bu kategoriyi en büyük güneş patlamaları olarak adlandırıyor. NASA tarafından yayınlanan görüntüde patlama, güneşin sağ üst tarafında görülebiliyor.

NASA güneş patlamalarını sınıflandırır. A Kategorisi en zayıf olayları, X ise en büyük volkanik patlamaları ifade eder. Her kategori de kendi içinde sayılarla ayrılmıştır. Rakamlar ne kadar yüksek olursa, patlamanın yoğunluğu o kadar büyük olur. Örnek vermek gerekirse, uzmanlar 2003 yılında inanılmaz bir X28 sınıfı güneş olayını gözlemlediler.

Son patlama, geç Güneş’in kararsız doğasının bir yansımasıdır. Nisan ayında güneşte bir X2.2 sınıfı patlama daha gözlemlendi. Bu olaylar güneşte. Radyo iletişimini, elektrik ağlarını ve navigasyon sinyallerini etkileyebileceği bildirilmektedir. Ayrıca uzay araçları ve astronotlar için tehlike oluşturabileceğini belirtti.

Güneş, her 11 yılda bir azalan ve artan bir aktivite döngüsünden geçer. 2025 yılına kadar güneşin kararsız yapısını kademeli olarak artırması bekleniyor. 2025 yılında zirvesine ulaşacak olan güneşin gelecekte daha büyük olaylara ev sahipliği yapacağını söyleyebiliriz.

2025 yılına kadar etkinliğini kademeli olarak artıracak olan güneşte, önümüzdeki dönemde çok daha büyük etkinlikler görebiliriz. Peki, güneş üzerindeki patlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın