medyauzmani.com

NASA bu gece DART görevini başlatıyor!


Dünya güneşin etrafında 4,5 milyar yıl dönüyor. Bu dönemde, kitlesel yok oluşlar nedeniyle gezegendeki yaşamın 5 kez yeniden başladığı tahmin ediliyor. Bunlardan en ünlüsü ve sonuncusu, gezegene 10 kilometre çapında, bolid tipi bir göktaşı çarptığında dinozorların yaşamına son verendir. Öte yandan NASA, bu olayın bir daha yaşanmaması için Johns Hopkins Üniversitesi ile yeni bir gezegen savunma stratejisi oluşturdu. Bu sistem bu gece piyasaya sürüldüğünde test edilecek. Detaylar burada…

NASA bu gece DART görevini başlatıyor! Uzayda bir meteorla çarpışarak yörüngesini değiştirecek

Gezegenimizin uzak tarihine baktığımızda depremler, dev volkanik patlamalar, yüzeyin tamamen donması, göktaşı çarpmaları gibi kitlesel yok oluşlara neden olabilecek birçok olayın gerçekleştiğini görüyoruz.

dart üzerinde

Yakın gelecekte, yaşayacağımız ve hazırlıksız olacağımız en olası olay bir meteor çarpması olacak. Ancak Dünya’da bize ne kadar ürkütücü gelse de meteorlara karşı savunmasız dinozorlar yaşamıyor.

İnsanlar geliştirdikleri teknolojilerle uzaya, aya ve hatta Mars’a gidebilecek seviyeye geldiler. Aksine, önümüzdeki yirmi yıl içinde başka gezegenlerde koloniler kurmayı hedefliyor. Bu nedenle, Dünya’ya çarpan bir meteor varsa, onu tespit edip, ulaşmadan engelleyebiliriz.

Tam da bu problem üzerinde çalışan NASA ve Johns Hopkins Üniversitesi, gezegenin etkin savunması için ilk adımı oluşturmak için son dönemde uygulamalı bir fizik deneyi yaparak projeyi hayata geçirmeye karar verdiler.

DART olarak bilinen bu görev kapsamında NASA, bugün uzaya bir roket fırlatacak. Hedefi, büyük bir yıldızın daha küçük bir yıldızın yörüngesinde dolandığı ikili bir yıldız sistemi olan Didymos 65803’teki Dimorphos’tur.

Birincil yıldızı Didymus, yaklaşık 780 metre çapındadır. Demorphos uydusu yörüngesinden yaklaşık 1 km uzaklıkta ve 160 metre çapındadır. Didymos’un tahmini kütlesi 528 milyar kg ve Dimorfos’un kütlesi 4,8 milyar kg’dır. DART burada küçük kardeşi hedef alacak.

Ama kabaca söylemek gerekirse, DART füzesi gezegenimize aylar ya da yıllar sonra vuracak olan bu meteoru çok geç olmadan vuracak. Amacı bu göktaşını binlerce parçaya bölmek değildir. Yörüngesinden bir derece bile sapan böyle bir etkiyi uygulamayı başarırsa, göktaşı olası senaryoda mevcut yörüngesinden ayrılacak ve gezegeni teğet geçecekti.

hayır: Fırlatma 01:30 civarında başlayacak. NASA’nın canlı yayınını izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz..

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın