https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Mini Cep Bilgisayarı, Yenilenmiş Xiaomi Ningmei Rubik Küpü CR160R

Mini Cep Bilgisayarı, Yenilenmiş Xiaomi Ningmei Rubik Küpü CR160R

Xiaomi’nin bir parçası olan Youpin, geçtiğimiz yıllarda cepte taşınabilir bir mini PC modeli duyurmuştu. Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube olarak adlandırılan bilgisayar, bu yıl yeni bir sürümle güncellendi. Xiaomi Rubik’in Cube CR160R modeli duyuruldu.

Tıpkı geçen yıl olduğu gibi, bu yılki modelin odak noktası, küçük boyutuna rağmen yeterli performansı sunmak. Bu küçük canavara daha yakından bakalım.

İkinci nesil Xiaomi Rubik’s Cube CR160R hangi özelliklere sahip?

Önce boyutlardan bahsedelim. Bu kompakt modelin boyutları 62 mm x 62 mm x 44 mm’dir. Sadece 145 gram ağırlığında olan bilgisayar, cebinizde bir yer gibi bir cihaz hissi veriyor.

Tabii ki, boyut önemlidir ve bu mini bilgisayarın ana odak noktasıdır, ancak başlangıçta söylediğimiz gibi, üzerinde de çalışılması gerekiyor. Teknik özellikler de önemlidir. Xiaomi Youpin, ikinci nesil Ningmei Rubik’s Cube bilgisayarına Intel Celeron J4125 işlemciyi yerleştirdi. 2019 yılının sonunda piyasaya sürülen işlemci çok da yeni bir işlemci modeli değil.

Lake serisi, dört çekirdekli işlemci, 4 MB önbellek ve 2.0 GHz temel frekans ile birlikte gelir. Turbo frekans değeri 2.7GHz’dir. İşlemci TDP’si yalnızca 10 watt’tır.

Çok güçlü bir işlemci değil ama boyutları ve hedef kitle göz önüne alındığında iş göreceğini söyleyebiliriz.

Marka, bu işlemci dışında ek bir grafik birimi sunmuyor. Nasıl sunuyorsunuz? 🙂 Dahili grafik birimi olarak Intel HD Graphics 600 serisini görüyoruz. Birinci neslin aynı işlemci ve grafik birimi kullanıldı.

Hafıza ve saklama kısmına geçelim. Bu küçük canavar, DDR4 RAM’e sahip bir bilgisayardır. Marka iki farklı model sunuyor. Biri 6 GB RAM’e sahipken diğeri 8 GB RAM’e sahip.

Depolama birimine bir M.2 SSD de dahildir. Markaya göre okuma ve yazma hızları 500MB/s’yi geçmiş durumda. Elbette bunu test etmek mümkün değildi. Depolama alanı açısından ise 128GB ve 256GB seçeneklerinin sunulduğunu görüyoruz.

Aramaya ne dersin?

Xiaomi Ningmei Rubik’in Cube CR160R 2. nesil modeli 2.4G ve 5G Wi-Fi desteğine sahip. USB Type C girişi de bulunan mini PC’de HDMI bağlantısı ve iki adet USB 3.0 girişi bulunuyor.

Ek olarak, bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası, 3,5 mm jak ve TF kart girişi dahildir. Demek istediğim, cüssesine göre oldukça iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor. Son olarak, Youpin’in bu cihaza başarıyla bir Bluetooth modülü yerleştirdiğini eklemek isterim. Yani kablosuz klavye ve fare kullanımına izin verecek.

Küçük canavar için açıklanan fiyatlara geçelim. Henüz dünya genelinde satışa sunulmayan mini PC’nin fiyatı ise 6 GB versiyonunda 133 euro, 8 GB versiyonunda ise 162 euro. Ne kadar yaygın bilmiyorum. Ancak kağıt üzerinde kullanışlı küçük bir bilgisayar olduğu kabul edilmelidir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın