medyauzmani.com

Migros’tan elektrikli otomobiller için şarj istasyonu girişimi!


Son zamanlarda, elektrikli araçlar otomobil endüstrisinde devrim yarattı. Birçok otomobil üreticisi, kısa ve uzun vadeli elektrikli araç planlarını oluşturdu. Elbette yıllardır bu devrimin belirleyicisi olarak görülen şarj istasyonuna yönelik girişimler son zamanlarda giderek artıyor.

Migros, şarj istasyonu için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurdu

Elektrikli otomobil dünyasının Türkiye’deki gelişimini takip eder. Bu alanda ciddi yatırımlar yapan ülkemiz, şarj istasyonlarına da ciddi yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımlardan biri de Migros’tur. Şirket, bu girişim için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na talepte bulunduğunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla duyurdu.

Migros Şarj İstasyonu

Migros, şarj istasyonu için ciddi bir yatırım yaptı. Şirket yaptığı açıklamada, proje için nakden ödenmek üzere 4.500.000 TL’lik çekirdek sermaye bütçesi ayırdı. Bu kapsamda oluşturulacak anonim şirketin adı Migros Ticaret A.Ş. Açıklamada şu verilere yer verildi;

Şirketimizin faaliyet gösterdiği yerlerde elektrikli araçlar için elektrik enerjisinin sağlandığı şarj üniteleri ve istasyonlarının kurulması, şarj şebekesi ve şarj istasyonlarının işletilmesi ve şarj hizmeti verilmesi amacıyla yeni bir anonim şirket kurulmasına karar verilmiştir. Söz konusu hizmetlerin sunulması için gerekli yasal izinlerin alınması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da dahil olmak üzere gerekli başvurular yapılacaktır.

Öte yandan şarj istasyonu alımı için başvuru süreci devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile şirket açma (elektrikli şarj istasyonu dahil) için lisans şartı üçüncü kez uzatıldı. Stadyumlar, rekreasyon, su, spor, macera parkları, teleferikler, kullanılmış kara araçlarının alım satımının yapıldığı işyerleri, kara aracı kiralama şirketleri ve her türlü araç test ve muayenelerinin yapıldığı değerlendirme mekanları da ilgili karar kapsamında yer alıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın