medyauzmani.com

Meta’da bir milyondan fazla veri ihlali! – Teknolojihaberleri.org.tr


Meta, üçüncü taraf uygulamaların 1 milyondan fazla kullanıcı şifresini çaldığını duyurdu. Teknoloji devi, bu üç uygulamanın hem App Store’dan hem de Google Play’den indirilebileceğini belirtti. Veri ihlaliyle ilgili bir rapor yayınlayan Meta, sosyal medya kullanıcıları ile tehlikeli yazılımları nasıl ayırt edebileceklerini de paylaştı. Peki yazılımlar üçüncü parti uygulamalar arasında nasıl anlaşılır? Gelin hikayenin detaylarına birlikte göz atalım.

Meta, 400’den fazla kötü amaçlı yazılım bulduğunu duyurdu!

Meta, veri ihlaliyle ilgili blog hesabından yaptığı açıklamada, App Store ve Google Play’den indirilen kötü amaçlı uygulamaların genellikle eğlence amaçlı olduğunu belirtti. Şirket yaptığı açıklamada, kötü amaçlı yazılımların çoğunun Google Play’de olduğunu söyledi.

ölü

Teknoloji devi şu açıklamayı da yaptı:

Bulgularımızı Apple ve Google’a bildirdik ve potansiyel olarak etkilenen kişilerin hesaplarını nasıl güvende tutacakları konusunda daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı oluyoruz.

Meta, uygulamayı indirdikten sonra giriş yaparken yalnızca Facebook şifresi isteyen bir programın kötü niyetli olduğunu bildirdi. Bu şekilde uygulamaların Meta üzerinden verileri hackleyebileceğini açıkça ortaya koydu. Şirket, bunun Facebook kullanıcılarının bilgilerini koruyabileceğine inanıyor. Ayrıca, kötü amaçlı yazılımın içeriğinin genellikle aşağıdaki gibi olduğunu açıkladı:

  • Kendinizi bir çizgi film karakterine dönüştürmenizi sağlayan fotoğraf uygulamaları
  • Engellenen içeriğe veya web sitelerine eriştiğini iddia eden VPN’ler
  • Telefonunuzun el fenerini yaktığını iddia eden el feneri uygulamaları ve telefon araçları
  • Burçlar ve fitness takipçileri gibi sağlık ve yaşam tarzı uygulamaları
  • Teknoloji platformları tarafından resmi uygulamalarda bulunmayan gizli veya yetkisiz özellikler sağladığını iddia eden iş uygulamaları veya reklamları yönetme
Meta verileri ihlal eden uygulamalar için içindekiler tablosu

Okurlarımız bu sayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın