medyauzmani.com

Meta ve WhatsApp yarışma kurulunda ifade verecek!


Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarının çatı şirketi Meta, “veri paylaşımı taahhüdünü” yerine getirmek için yarın rekabet kurulunun önüne çıkacak. WhatsApp’ı kullanıcıları için zorunlu hale getiren veri paylaşımı olayıyla ilgili savunma yapılacak.

Rekabet kurumu, Ocak 2021’de Meta’ya “veri paylaşma yükümlülüğü” nedeniyle soruşturma başlattı.

META (Facebook), WhatsApp LLC ve Madoka Türkiye Bilişim Hizmetleri platformları, soruşturma kapsamında sözlü savunmalarını sunmak üzere Rekabet Kurulu’nun huzuruna çıktı. Rekabet Kurulu, Meta hakkında 11 Ocak 2021’de “veri paylaşım zorunluluğu” nedeniyle resen soruşturma açtı.

Veri paylaşma taahhüdü

Rekabet Kurulu, yarın saat 10:30’da şirket yetkililerinin sözlü savunmalarını dinleyecek. Ayrıca soruşturmaya ilişkin kararın 15 gün içinde açıklanması bekleniyor. Yönetim Kurulu’nun yarın yapılacak toplantıya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebilecek. Bu amaçla Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan yönergeler doğrultusunda katılım formunun en geç toplantı saatinden yarım saat önce doldurulması gerekmektedir.

sputniknews.com.tr’de yer alan habere göre, yürütülen soruşturmada söz konusu şirketlerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediği araştırılacak. Öte yandan, soruşturma sırasında WhatsApp verilerini paylaşma zorunluluğu durduruldu.

Meta’nın son dönemde gizlilik ihlalleriyle gündeme gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın