medyauzmani.com

Meta ve Pinterest’te intihar suçlamaları!


Günümüzde sosyal medya kullanımı insan hayatının en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Öyle ki kullanım yaşı artık 6-8 yaş grubuna indirilmiştir. Sosyal medya iletişim açısından rahatlık sağlasa da özellikle genç yaştaki kişiler için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Mahkeme, Meta ve Pinterest’in intihar içeriği içerdiğini söyledi

14 yaşındaki Molly Russell Kasım 2017’de intihar etti. Uzun süren mahkeme işlemlerinin son oturumu Cuma günü yapıldı. Duruşmada Meta ve Pinterest platformları öne çıktı. Mahkeme, intihar düşüncesinin sosyal medya kullanımıyla pekiştirildiğini tespit etti.

Meta ve Pinterest

12 yaşından sonra sosyal medyayı kullanmaya başlayan Russell, yakın çevresine göre bir çocuğun doğal çizgisinden öteye gitmeyen bir hayat yaşamıştır. Ancak 14 yaşında intihar ettiği süreçte durumun farklı arka planlarının olduğu ortaya çıktı. Russell’ın sosyal medya araştırmaları gerçekleri ortaya koyuyor.

Russell’ın ölümünden iki hafta sonra babası, Instagram hesabına “İntihara meyilli bir kızı kim sever?” Onlarca rahatsız edici resim ve alıntı içeren “Önemsiz” adlı bir klasör buldu.

Mahkeme olayla ilgili olarak Meta ve Pinterest platformlarını doğrudan suçlu bulmasa da durumun vahimleştiğine inanıyor. Öyle ki, Meta’nın sağlık ve refah politikası başkanı Elizabeth Lagoon mahkemeye çıktı ve durum hakkında ifade verdi.

Meta ve Pinterest

Öte yandan ailenin avukatı Oliver Sanders, Meta’yı “Instagram, Molly’ye kelimenin tam anlamıyla fikir veriyor” diyerek suçladı. Öte yandan Pinterest’in topluluk operasyonları başkanı Judd Hoffman, Russell adlı gencin platformu kullanırken güvende olmadığını ve gördüğü materyalden derinden pişmanlık duyduğunu belirterek aileden özür diledi. Öyle ki şirket, 2018 yılından beri zararlı içerikleri ayıklamak için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın