medyauzmani.com

Mayıs 2023’te en çok satan otomobiller açıklandı!

Otomotiv ve Mobilite Bayileri Derneği, Mayıs ayı yeni araç satış verilerini açıkladı. Kombine listede en çok satan hafif ticari ve binek modeller yer alıyor. Ayrıca Mayıs 2023’te Türk kullanıcıları için en çok satan otomobillerin segmentlerini de sıraladı. İşte Mayıs 2023’te en çok satan otomobillerin detayları…

Ne yazık ki, görüntü sorunları devam ediyor!

Listedeki arabalara baktığımızda üzücü bir gerçek bizi karşılıyor. Türkiye’de hala yeni araba vermeye devam eden arabalar görüyoruz ve bu yüzden kullanıcılar istedikleri arabaları değil bayilerde bulabiliyorlar. Şimdi kabaca bir hesap yaparsak özel sipariş araba almak için en az 6 ay, sıfır üretim bandından çıkmış bir araba almak için en az 3 ay beklemek gerekiyor.

Tedarik sorunları özellikle geçen ay Toyota’yı etkiledi. Markanın Türkiye’de ürettiği ve belki de en güvenilen modeli Corolla’nın satış rakamları düştü. Ancak bu durum Mayıs ayında toparlanmış görünüyor. Toyota, genel listede Corolla modeli ile en çok satan otomobiller listesinde altıncı sıraya yükseldi.

Fiat, en çok satan modeller listesinde bir daha liderliği hiç bırakmadı!

En çok satan marka ve iş modellerine indiğimizde sonuç bizi şaşırtmadı. Çok satanlar listesindeki ilk isim aynı kalıyor. Fiat, özellikle Egea modeliyle bu başarısını sürdürüyor. Fiat Egea, Nisan 2023’te toplam 9.298 adet sattı. Geçen ay bu sayı 8.000 3 idi.

Renault’tan beklenmedik atak!

Fiat’ın hemen arkasında Renault’u görüyoruz. Clio ve Captur dışında modellerini uzun süredir görmediğimiz Fransız marka, bu sefer Megane Sedan ile ikinci sırayı aldı. Megane 4.383 satışla ikinci sırada yer aldı. Egea Cross, Megane Sedan’ın hemen arkasında ve Clio dördüncü sırada. Clio satışlarına baktığımızda önceki aylara göre bir miktar düşüş var ama Megane Sedan satışlarında ciddi bir artış var.

Arz sorunlarına ve yüksek fiyatlara rağmen rekor yine kırıldı!

Mayıs 2023’te yüksek talep gördük ve yeniden rekor kırdık. Mayıs ayında toplam 87.218 araç satıldı. Rakam bir önceki aya göre düşmüş olabilir ama Mayıs ayını şimdiye kadarki en yüksek otomobil satışlarından birini yaşadık. Böylece aylık bazda rekor yeniden kırıldı.

Peki Mayıs 2023’te en çok satan otomobiller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın