medyauzmani.com

Mars yörünge görevi projesi tamamlandı!


Mars Orbiter Mission anlamına gelen Mars Orbiter Mission sona erdi. 5 Kasım 2013’te başlayan uzay görevi, yaklaşık bir yıl sonra Mars yörüngesine girdi. Yetersiz yakıt nedeniyle görev şimdi durduruldu. Bu görev, bir Asya ülkesi için Mars’a yapılan ilk görevdi. Proje düşük bir bütçe kullanılarak hazırlanmıştır. Gelin hikayenin detaylarına birlikte göz atalım.

Mars yörünge görevi altı ay için tasarlandı!

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü, Mars yörünge görevini NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan daha küçük bir bütçeyle hazırladı. Hindistan, testi azaltarak ve tasarımı basitleştirerek mevcut en düşük proje maliyetini kullandı. Buna rağmen 73 milyon dolar harcanan araştırmada dikkat çekici teknolojik ve bilimsel başarıların keşfedildiği açıklandı.

Bu görev başlangıçta altı ay sürecek şekilde tasarlandı ve yaklaşık on yıl sürdü. Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü, beklenenden daha uzun ömürlü olan projeyi övdü. Bilim adamları, uzay aracını kurtarılamaz ilan ettiklerini ve ömrünün dolduğunu bildirdiler. Ayrıca projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Görev her zaman gezegensel keşif tarihinde dikkate değer bir teknik ve bilimsel başarı olarak kabul edilecektir.”

Nisan 2022’deki uzun menzilli tutulmanın ardından Mars Orbiter misyonuyla iletişim kesildi. Projede, Mars’ın atmosferi hakkında bilgiler ortaya çıkarken, gezegenin tüm yüzünün fotoğraflarını çekmeyi başardı. Ancak projenin önemli görevlerinden biri olan Mars atmosferinde metan hakkında bilgi edinemedi çünkü arama sensörü çalışmadı.

Okurlarımız bu sayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın