medyauzmani.com

Marmara Üniversitesi bir genç tarafından hacklendi!


Teknoloji çağının en büyük riskleri arasında yer alan güvenlik açıkları nedeniyle birçok şirket ve kuruluş bilgisayar korsanlarının hedefi oluyor. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre, Marmara Üniversitesi’nin sistemleri 17 yaşındaki bir bilgisayar korsanı tarafından hacklendi.

Marmara Üniversitesi hack: hakiki hacker(!)!

KVKK’nın bugün yayınladığı bilgilere göre Marmara Üniversitesi hacklendi. 15 Eylül’de meydana gelen ilginç olayda, YUBA mahlaslı 17 yaşındaki bir hacker’ın, üniversitenin internet sitesinde keşfettiği bir exploit ile veri sistemini hacklediği, 3 yeni hesap oluşturduğu ve 5698 kişinin bilgilerini elde ettiği ortaya çıktı.

marmara üniversitesi hack

YUBA takma adlı hacker’ın üniversite yetkililerine SMS yoluyla şu mesajı gönderdiği belirtildi:

Merhaba Sayın Marmara Üniversitesi. Ben Yuba, 17 yaşında bir bilgisayar korsanıyım. Ama devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Web sitesinde açık buldum ve hackledim. Ciddi zayıflık. Yetkili kişi lütfen benimle iletişime geçsin. Boşluğu söyleyeyim, kapatın.

YUBA olarak bilinen hacker’ın kimliği şu anda bilinmiyor. Ayrıca gönderdiği mesajda yaşı da dahil olmak üzere söylediği diğer şeyleri doğrulamak zor. Ancak KVKK’ya göre 5 bin 698 kişinin verisi hukuka aykırı olarak elde edildi.

Ayrıca, web sitelerinde, kurumsal sistemlerde veya devlet kurumlarında bir güvenlik açığı keşfedildiğinde, güvenlik açığından yararlanmak yerine yetkililere bildiren bilgisayar korsanları iyi niyetli olarak kabul edilir. Sistemi hackleyen ve binlerce kişinin verilerini çalanlar onlar değil. Zaten yaşını ve kimliğini doğrulamanın bir yolu yok.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın