https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Katlanabilir iPhone ve iPad geliyor!

Katlanabilir iPhone ve iPad geliyor!

Apple’ın katlanabilir iPhone modeli için aldığı ekran patentlerinden bir önceki haberimizde bahsetmiştik. Son sızıntılara göre marka bu ekranları korumak için yeni patentler almış durumda. Her geçen gün daha fazla patent haberinin gelmesiyle işler daha da kızışıyor. Yakın gelecekte katlanabilir bir iPhone görebiliriz.

Katlanabilir iPhone’ları koruyacak patent!

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın katlanabilir ekran patentlerinden bahsediyorduk. Markanın bu patentleri almasıyla birlikte yakın gelecekte katlanabilir bir iPhone modeli göreceğimizden bahsetmiştik. Bir yüzey üzerinde dilediğiniz gibi yuvarlayabileceğiniz bu paravan modeli hassas bir yapıya sahiptir. Markanın ekranı korumak için de gerekli olan patentleri bulunuyor.

iPhone'u katlamak

Apple’ın aldığı yeni patentin başvuru adı ise tamamen farklı. Uygulama, “Kendiliğinden Geri Çekilen Ekranlı ve Düşme Tespitli Ekran Koruma Teknolojileri” adı altında sunuluyor. Uygulamanın adından bir şey anlamak çok zor. Teknolojilerden ne kastedildiği tam olarak net değil, ancak ortaya çıkan detaylar konunun özüne iniyor.

Patentin içeriği ve beraberindeki teknik çizimler göz önüne alındığında, Apple’ın dikey bir yükseklik sensörü kullanacağını düşünürsünüz. Tıpkı uçaklar gibi. Telefonun yerden yüksekliğini hesaplayacak olan bu sensör, ani yükseklik kayıpları yani düşme durumlarında telefonun kırılgan ekran gövdesini kapatacak veya ekranı ters çevirecektir. Bu sayede, mevcut üretim teknolojileriyle kırılgan ve pahalı olarak kabul edilen ekranı korumuş olursunuz – tıpkı ilk dokunmatik ekranların ortaya çıkması gibi, katlanabilir ekranlar yaygınlaştığında bu maliyetler düşecektir.

Apple, sağlam telefonlar üretme mantrasını birçok farklı şekilde gösteriyor. Örneğin, iPhone 5S’in piyasaya sürülmesiyle birlikte aldığı telefon koruma sisteminin patenti. Buna göre telefonunuz yere düşmeye başladığında telefonun arka kısmında bulunan sensörler bunu algılar ve titreşim motorları sayesinde telefonu döndürmeye başlayarak yere düzgün bir iniş sağlar. Bu biraz ütopik fikir sadece patent aşamasında kaldı. Uzun bir süre olacak gibi görünüyor.

Katlanır iPhone patenti

Katlanabilir bir iPad mi?

Katlanabilir iPhone ile ilgili haberlerin ardından katlanabilir iPad için de bir iddia var. Asus Zenbook 17 Fold gibi bir tasarıma sahip olacak modelin katlanabilir iPhone’dan önce karşımıza çıkacağı söyleniyor. Patent görsellerine bakıldığında iPad’den çok iPhone’a odaklanıldığı görülüyor ancak bu sürpriz olabilir. Detayları önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ne düşünüyorsun? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın