medyauzmani.com

James Webb, evrenin erken keşfinin gündeminde

Aralık 2021’de fırlatılan James Webb Teleskopu, uzayın sırlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Missouri Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmaya göre James Webb, 13.6 milyar yaşında olduğu tahmin edilen 87 gezegen keşfetti. Erken evren olarak bilinen bu olay, galaksilerin oluşumuna ışık tutacak.

James Webb, evrenin erken keşfinin gündeminde

Haojing Yan’ın ekibinin yürüttüğü çalışma, Büyük Patlama olaylarından yalnızca 200 milyon yıl sonra var olan bir galaksiyi ortaya çıkardı. James Webb teleskobunun gördüğü ışığın 13.6 milyar yıl öncesine dayandığını açıklayan ekip, keşfedilen gezegen ve yıldızların ölmüş olabileceğini duyurdu.

James Webb, evrenin erken keşfinin gündeminde

Araştırma ekibi, elde ettikleri verilerin henüz kesin sonuç alacak düzeye gelmediğini vurguladı. Unutulmamalıdır ki bu araştırma, bilim adamları tarafından evrenin ve galaksinin ilk erken keşfi değildir.

Bilim adamları, galaksilerin bizden ne kadar hızlı uzaklaştığını bulmak için birden fazla yöntem kullanıyor. Böyle bir yöntem olan “kırmızıya kayma” yöntemi, bir galaksiden gelen ışığın ne kadarının kırmızı dalga boyuna doğru uzandığını test eder. Bu, fotonların Dünya’ya ulaşmak için yıldızlardan kat etmesi gereken mesafeyi ölçmeye yardımcı olur.

Yeni görüntülerle James Webb’in kadim evrene erişimi olduğu bir kez daha kanıtlanıyor. Mars ve diğer gezegenleri gözlemlemek için James Webb Teleskobu’nu kullanarak bu gezegenler hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ediyoruz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın