medyauzmani.com

James Webb, bir ötegezegen olan LHS 475b’nin varlığını doğruladı

Geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçen James Webb Teleskopu, uzayın sırlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. James Webb ilk olarak bir ötegezegenin varlığını doğrulamak için kullanıldı. Bilim insanları, LHS 475 b olarak bilinen gezegende yaşam arayacak.

James Webb, dış gezegen LHS 475 b’de yaşam belirtileri arayacak

Bilim adamları şimdiye kadar 5.000’den fazla ötegezegen keşfettiler. James Webb Telescope, gelişmiş teknolojileri sayesinde bu sayıya kısa sürede ulaşabilecek donanıma sahiptir. James Webb’in gücünü test etmek için NASA, Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) adlı başka bir teleskopun daha önce bir gezegenin kanıtlarını tespit ettiği bir yıldız sistemine odaklandı.

James Webb, dış gezegen LHS 475 b'de yaşam belirtileri arayacak

Uzun süredir yıldızları gözlemleyen bilim adamları, ışıklarının parlaklıklarındaki düşüşleri analiz ederek gezegenlerin varlığını tespit ettiler. TESS, geçiş yöntemi olarak adlandırılan bu yöntemle ötegezegenleri tespit etmek için kullanılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda TESS tarafından incelenen yıldız LHS 475, transit yöntemiyle analiz edildi. Gezegen hareketini tespit eden bilim adamları, yetersiz veri nedeniyle gezegenin varlığını doğrulayamadı. James Webb Telescope ile çalışan NASA, TESS tarafından keşfedilen bir dış gezegen LHS 475 b’nin varlığını doğruladı.

Teyit edilen ötegezegenin, Octane takımyıldızında sadece 41 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir yıldızın yörüngesinde döndüğü açıklandı. İki günde bir yörüngesinde dönen LHS 475 b, boyut olarak Dünya’ya en yakın gezegenler arasında yer alıyor.

Dünya’dan yaklaşık yüz santigrat derece daha sıcak olan ötegezegen LHS 475 b’nin saf karbondioksit atmosferine sahip olduğu tahmin ediliyor. Güneş sisteminin dışında bir gezegende yaşam olduğuna inanan bilim insanları, atmosferi incelemek için James Webb teleskobunu kullanarak detaylı bir arama yapacaklarını açıkladılar.

Araştırma, James Webb’in dış gezegenlerde yaşam belirtileri arama hedefine yönelik büyük bir adım olarak tanımlanıyor. NASA’nın Astrofizik Bölümü yöneticisi Mark Clampin, “Dünya büyüklüğündeki kayalık bir gezegenden elde edilen bu ilk gözlemsel sonuçlar, Webb ile gezegensel kayalık atmosferleri incelemek için gelecekteki birçok olasılığı ortaya çıkarıyor” dedi. Webb, bizi güneş sistemimizin ötesindeki Dünya benzeri dünyalar hakkında yeni bir anlayışa yaklaştırıyor ve görev daha yeni başlıyor” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın