https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml

Işın izleme nasıl çalışır?

Akıllı telefonları sahip oldukları pek çok özelliğin yanı sıra oyun konsolları olarak da tanımlamak mümkündür. Günümüzde pek çok kullanıcı akıllı telefon tercihlerini oyun performansına göre belirliyor. Bu nedenle şirketler akıllı telefon modellerinin performansını yeni teknolojilerle artırmayı planlıyor.

Bilgisayarlardan sonra artık akıllı telefonlar da ışın izleme teknolojisine kavuşuyor.

Ekran kartlarında yeni yeni görmeye başladığımız ışın izleme teknolojisi oldukça popüler. Bu yeni teknoloji, bilgisayarlardan sonra artık akıllı telefonlara da ulaştı. Yeni ışın izleme teknolojisi sayesinde telefonlarda oyun performansı ciddi oranda artıyor.

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Teknolojinin bu yeni nimetinden yararlanan telefonlardan biri de geçtiğimiz ay tanıtılan Samsung Galaxy S23 ailesi oldu. Grafik birimi performansı bir önceki nesle göre yüzde 41 artan Samsung’un amiral gemisi modelleri Ray Tracing teknolojisini içeriyor. Galaxy S23 serisindeki grafik birimi, ışın izleme teknolojisini kullanarak mobil oyunlardaki gölgeleri ve ışık yansımalarını daha gerçekçi bir şekilde işleyebiliyordu.

Peki nedir bu ışın izleme? Samsung yetkilileri bu sorunun cevabını verdi. Ray Tracing, akıllı telefon oyun grafiklerinde son yılların en büyük sıçramalarından biridir ve gerçek dünyada ışığın nasıl hareket ettiği göz önüne alındığında, mobil oyunlardaki gölgelerin ve ışık yansımalarının daha gerçekçi bir şekilde işlenmesini mümkün kılar.

System Platform Development Group’tan Jungwoo Kim, Galaxy S23 serisi Ray Traicing teknolojisini “bir nesne tarafından yansıtıldıktan, kırıldıktan veya yayınlandıktan sonra gözün optik sinirinin ışığı nasıl algıladığını izleyen karmaşık bir simülasyon” olarak açıklıyor.

Önceki grafiklere göre daha gerçekçi görüntüler sağlayan ışın izleme teknolojisi için Samsung, Epic Games ve Unity gibi büyük şirketlerle ortaklık kuruyor. Henüz hiçbir oyun ışın izlemeyi tam olarak desteklemiyor. Gelecekte oyun üreticilerinin bu konuda adımlar atması bekleniyor.

Samsung bir yandan Ray Tracing teknolojisini geliştirirken diğer modellerinde de bu teknolojiyi kullanmanın hesabını yapıyor. Peki yeni ışın izleme teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın