https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » iPhone 15, Samsung’un sentetik fotoğraf özelliğini getiriyor!

iPhone 15, Samsung’un sentetik fotoğraf özelliğini getiriyor!

Geçenlerde Samsung Galaxy S23 serisinin yakınlaştırma yaparken biraz hile yaptığı ortaya çıktı. Örneğin 100x yakınlaştırmada ayın fotoğrafını çektiğinizde yapay zeka bunu algılar ve mevcut ay fotoğraflarıyla birleştirerek net ama sahte bir sonuç ortaya çıkarır. Bu yapay portre özelliği iPhone 15 modellerine de gelecek.Detaylar burada…

iPhone 15, Samsung’un sentetik fotoğraf özelliğini getiriyor!

Samsung’un gelişmiş yapay zeka sisteminin görüntülere müdahale ettiği uzun zamandır biliniyor. Aslında Huawei’den Apple’a, Xiaomi’den Oppo’ya neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri uzun yıllardır AI desteği kullanıyor.

Elbette bazı markalar bunu görüntü kalitesini iyileştirmek için aynı anda çekilen birden fazla kareyi birleştirerek netliği ve keskinliği artırmak için kullanırken, bazıları da insanların yüzündeki sivilce ve leke gibi kusurları gidermek için pudra efekti eklemek için kullanıyor.

Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi üst düzey akıllı telefon modellerinde 10x optik yakınlaştırma sunan üreticiler, yapay genel zekanın da yardımıyla biraz hile yaparak sonuçları farklı görüntülerle eşleştirerek ortaya koyuyor. Üstelik bu sadece ay görüntüleri için geçerli değil.

Bu noktada yapay zekanın detaylı çalışmaların ötesinde optik yakınlaştırmaya müdahale etmediğini belirtmek gerekiyor. Optik üzerinde dijital yakınlaştırma yapıldığında ortaya çıkan hibrit yakınlaştırmada iPhone 15 modellerinde göreceğimiz endüstriyel fotoğraf özelliği kullanılıyor.

Çünkü bir noktadan sonra cihazın elde ettiği sonuç tıpkı görüntünün büyütülmesi gibi optik zoom lens tarafından büyütülür. Bu nedenle, her adımda resim giderek daha bulanık hale geliyor. Elbette yapay zekanın bu şekilde kötü bir sonuç almak yerine diğer görüntülerden aldığı bilgileri işleyerek net bir görüntü oluşturması daha iyi olacaktır. Ancak bahsedildiği gibi bu yapay sonucun ötesine geçmiyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın